Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:8
Členů:2, Jarda cgrim
Na této stránce:1
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

T E N E R I F E - K a n á r s k é o s t r o v y
„ostrov věčného jara“
datum: Čtvrtek 31 srpna 2006
autor: Předseda seznam autorů


T  E  N  E  R  I  F  E 
      -     K  a  n  á  r  s  k  é      o  s  t  r  o  v  y 

p r o s i n e c   2 0 0 3
 

„ostrov věčného jara“

      Stejně jako všechny ostatní  Kanárské ostrovy je i Tenerife vulkanického původu. Jak svou rozlohou (2.057km2), tak i maximální nadmořskou výškou (3.718m) však daleko překonává své ostrovní sousedy. 

      Tomu také odpovídá neobyčejná pestrost a rozmanitost zdejší krajiny, od pustého a suchého jihu přes úrodný a vegetačně bohatý sever, až po subalpínskou vysokohorskou oblast kolem nejvyššího vrcholu ostrova, aktivního vulkánu Pico de Teide. 

      Krajinářským vrcholem ostrova Tenerife je „měsíční  krajina“ na území Národního parku Las Caňadas del Teide. Zahrnuje celou oblast centrální kaldery – kráterové prohlubně, která má průměr cca 20km a leží v nadmořské výšce přibližně 2.000m, její okraje pak o 500m výše. Ze dna tohoto kráteru se zvedá nejvyšší hora ostrova Pico de Teide (3.718m)

      Dno kráteru vyplňují na světě jedinečné vulkanické útvary a propůjčují mu tak tvář cizí planety. Tato krajina rozlehlých písečných plání, lávových svahů se sopečnými kužely a rozeklanými vrcholy je zárukou nezapomenutelných přírodních zážitků.



„my a ostrov Tenerife“

      Byla to taková rychlovka.  Dva dny před odletem jsme ještě nevěděli, že pojedeme! Tento den totiž CK Fischer zlevnil pobyty na námi přijatelnou mez, a tak jsme okamžitě zaplatili a za necelé dva dny už startovali z Ruzyňského letiště. Po pěti hodinách letu jsme vystupovali do krásného letního počasí s teplotami od 240 do 300C. 

      Popisovat naši každodenní činnost asi nemá cenu, a tak to shrnu v několika větách (seznam navštívených míst najdete níže). I když jsme měli zjištěno na co všechno se na ostrově máme připravit, tak s takovou pestrostí zdejší krajiny jsme opravdu nepočítali. Na to abychom stihli vše co jsme měli v plánu, bychom potřebovali o nějaký ten den navíc. 

      Do terénu jsme každý den vyráželi půjčeným autem. Z jednotlivých túr a cest jsme se vraceli navečer, nebo i pozdě v noci. To pro nás ale ještě neznamenalo konec dne, protože posezení na terase u místního vínka bylo vždy velice lákavé a hlavně příjemné. Koupání v Atlantiku jsme si také nemohli odpustit, a tak ani štědrovečerní koupačka nesměla chybět. Kvetoucí ostrov nás prostě všechny dostal a jen jsme litovali, že příští let z ostrova byl už obsazen, jinak bychom si to určitě protáhli. 

      Naše heslo: „z ostrova se musíme vrátit utahaný, jinak jsme zde nebyli“, jsme myslím si splnili!
     
     
Petr

     

Navštívená místa:


- skalní město Roques de García v NP Las Canadas
- vulkán Montaňa Reventada (2.234m), jedinečnost okolí vytvářejí svěže zelené borovice rostoucí na tmavých lávových polích.
- lezecká oblast Piedras Amarilles „Žluté skály“ na úpatí vrcholu Guajara
- vrchol Guajara (2.715m), vynikající vyhlídkový vrchol, který kromě vzrušující vysokohorské přírody nabízí velkolepý výhled na vulkán Pico de Teide (3.718m) a NP Las Canadas.
- vulkán  Pico de Teide (3.718m), nejvyšší hora ostrova a zároveň celého Španělska se stále aktivním vulkánem Pan de Azúcar na samotném vrcholu masivu, z jehož útrob stále vycházejí sirné výpary.
- Huevos del Teide  „Teidské vejce“, mohutné balvany černého tufu kulovitého tvaru, kutálející se v polotekutém stavu z kráteru Teide, leží dnes pod horou na polích oranžové či béžové pemzy.
- hřebenová túra mlžným pralesem v pohoří Anaga na severu ostrova.
- soutěskou Barranco de Masca a Tenerifské „Machu Picchu“ – vesnička Masca.
- štědrovečerní koupání v Atlantiku u městečka Los Gigantes



Výstup na vrchol Pico de Teide (3.718m).

Výstup jsme zahájili za svitu čelovek ve 2.30h ráno. V 7.45h, už pouze ve třech, jsme v obrovském větru vystoupili na okraj vrcholového kráteru. Kvůli nízké oblačnosti jsme si nemohli vychutnat úplný počátek „zrození“ slunce, zato se nám otevřel fantastický pohled na cáry mlhy převalující se přes okraje kaldery! Toto divadlo umocňoval ojíněný okraj kráteru a sirné výpary, které jsme tlumily šátky přes obličej.

      Slavný pyramidový stín, který hora vrhá na hladinu Atlantiku a který je nejdelším stínem na světě (při dobrých podmínkách až 200km) nám byl v jeho plné kráse odepřen! Kvůli mlze v údolí se objevil o něco déle.

       Po rozpuštění nízké oblačnosti nastal nádherný den s tyrkysově modrým nebem a s cáry oblačnosti tvořícími se nad vrcholem Teide.“
 

- - - - -