Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:7
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Nový Zéland - Lezecké oblasti - Jižní Ostrov
datum: Pátek 04 srpna 2006
autor: David Adamský seznam autorů

Nový Zéland - Lezecké oblasti - Jižní Ostrov

Tak, a máme tu pokračování vyprávění o skalních oblastech na Novém Zélandě. Tentokát přichází na řadu již v minulém díle zmiňovaný jižní ostrov.
 
Paynes Ford
Tato oblast patří mezi ty větší, my tady lezli dohromady tak tři týdny a nepřelezli jsme ještě zdaleka všecko. Na své si přijdou horší i lepší lezci. Ve skále je tady k jištění moře nýtů a cesty od položených přes cesty po krápnících, až po střechovité převisy. Vápno je malinko oklouzané, ale člověk si zvykne. Cesty 10 až 30m ale těch delších je víc. Obtížnost do 30 a cesty, které jsem mohl posoudit okolo 25 byli opravdu pěkný.
 
Skvělá je tady taky koupačka hned pod skálou. Plave se tu mezi pár skalami a úhoři vám okusují nohy.
Tato oblast se skládá asi ze sedmi sektorů které jsou patrné vlevo z cestičky po které jdete od parkoviště. Poslední sektor je ještě kousek za bránou, kterou je potřeba překonat, když jdete směr parkoviště, záchodky. Tato oblast je nějaká rezervace pro oddech a zábavu. A tak se o ni docela starají. Je tady množství stolků pro sváču, ale spát za plotem je zakázáno protože tady dělali lidi nepořádek. Spaní je buď  vpravo v lezeckém kempu 50 m od rezervace směr Takaka za 4NZD (prý nejlevnější kemp na NZ) nebo za Takakou asi 2km u řeky pod mostem v kempu kde se neplatí. A ještě kde to je: směr Nelson, Motueka, Takaka. Mezi Motuekou a Takakou je solidní kopec a několikrát jsme uvařili naše auto a asi 1km před Takakou v pravo to uvidíte.

Poblíž této oblasti je ještě u moře oblast  Tarakohe cca 6km, ale nám se tam moc nelíbilo. Zdálo se mi, že tam jsou moc lehké cesty a ještě dost drolivý. 
Tadle fotka není lezecká, ale je to fotka jednoho kámoše od Poděbrad co tam s náma taky lezl a hlavně to byl blázen a skákal tam do vody a já nemám kontakt a tak mu takhle posílám fotku. Joo taky na Takaka hill je největší přírodní díra na jižní polokouli 180m a kámoší tam slanili a prej nádhernejma jeskyněma pak šli ven.
ChristchurchToto město nás překvapilo nejen množstvím oblastí v jeho okolí, ale také nejtěžšími cestami na NZ které se skrývají v polootevřené jeskyni. A jsou obtížnost okolo 32 prý ??? Nám se tam podařilo lízt s již zmíněným Ivanem a Kazem. Ti  před náma poprvé přelezli dva z jejich projektů dvaatřicítek RP.
 
Jinak je tady ale i množství oblastí s lehčími cestami např. Lyttleton Rock, nebo Britton Craig jak je najít? Asi každopádně doporučuji navštívit jeden z mnoha lezeckých obchodů které zde jsou a zeptat se tam někoho kdo leze. My Chch navštívili po čtyřměsíčním suchu a tak jsme neměli problémy jen se spaním, které se zde shání opravdu špatně a my ho řešili spaním v autě na summit road, ale dokonce farmáře děsil i náš benzíňák a tak jsme měli problémy i s vařením. (všude okolo sucho jako v seníku a totální zákaz ohně dokonce i projíždění autem trávou) Castle HillK této oblasti …….krása, krása, krása. Je to spíš než lezecká oblast, oblast bouldrovací a prý dokonce nejhezčí na světě. Já jako ne-bouldrista můžu říct jen to, že jsme sem nechtěli nejdřív vůbec jet a nevěděl jsem co by jsme tu dělali, ale Ivan nám pustil nějaký video a prostě nás sem poslal, že to musíme zkusit. Opravdu jsem si tuto oblast zamiloval nejen pro její krásu, ale také pro perfektní atmosféru, která mi připomínala náš písek.
 
Oblast se skládá z několika oblastí roztroušených po okolních loukách a nejen bouldrování je tu na hrozně dlouho. Strašně skvělý bylo rozhýbání na bouldrech a pak lezení cest s lanem. I když pár cest bylo s vytesanejma chytama a jištěno většinou jen koukajícím šroubem, byla to opravdu nádhera. Paráda je že se dá lézt hned jak přestane pršet. A dozvěděl jsem se že maj bouldristi svoji klasifikaci. Taky jsem koukal jako puk jak maj ty kvanta šutrů a věžiček popsaný po každým metru.
Spaní taky komfort viz obr. asi 7km za Castle Hill směr Arthur´s Pass je odbočka doleva na Broken river a tam je přístřešek s krbem a množství zákoutí pro stan. Ale nenechávejte vůbec nic venku dotěrní papoušci Kea nám prokousli i kanystr s benzínem. A kde to je ??? Z Christchuch směr Arthur´s Pass cca 100 km a je tam Castle Hill vilage. Ještě jedna zkušenost… z této oblasi jsme pro úraz letěli do nemocice helikoptérou … turistům všechny záchrané akce platí vláda a to i v případě nehody na silnici.    
Hanging RockTak o této oblasti se dá napsat asi, že to není žádný zázrak a je to spíš špatný. Skládá se ze tří sektorů okolo nějaký říčky. My navštívili jen jeden na soukromým pozemku nějakého farmáře. Když se tam jde tak se tam musí napsat do návštěvní knihy a pak projít okolo stodoly směr řeka. Podle mě je tam docela tvrdá klasifikace lehčích cest a těžký tam nejsou, anebo se nastupuje z opravdu vysokých mužíků a první expreska se nacvakává ze země, což je asi možný. Celkový dojem jsme měli z lezení horší. Joo jištění , zase jen šrouby co jim koukaj hlavičky. Ale spaní je docela pěkný za mostem u řeky. A najdete-to (nejsem si 100% jistý). Z Timaru  směr Albury a za Pleasant Point na Opihi. Z Opihi směr Kakahu a hned za mostem je to spaní na odpočívadle. Lezení je asi 500 m proti proudu, vpravo po proudu .

Elephant RocksDocela pěkná bouldrovací oblast, kde se dokonce sem tam pořádá nějaký závod a je tam pár nic moc cest. Ale některé bouldry asi zdejší lezci lezou s horním podle nejtů na vršku šutrů. Bouldrování paráda, spaní fakt špatný. Někde tu je kemp, ale jinak všecko oplocený a vyschlý. Dají se tu najít zkamenělý zvířátka v písku a šutrech. Najdete to z Omaru podél řeky Waikato do Duntronu a pak do Island Cliff. Měli by jste to po cestě potkat.
 
Long BeachTadle oblast není také žádný zázrak, ale nakonec jsme tady zůstali víc než týden protože spaní bylo úplně v pohodě přímo na rozsáhlé picknick area hned na pláži. Jištění je takové typické pro cesty dělané ze shora, tzn. leze se k nejtům a né v jasných liniích. Cest asi čtyřicet a klasifikace moc nesedí. Většinou lehké cesty a používají tu sem tam mrdlátka. Ale opravdu krásné a klidné místo na poflakování, a když půjdete za lezením a pořád dál až na konec a pak po útesu ještě kousek, dostanete se ke krásným jeskyním které vykotlalo moře. Najdete to z Dunedinu směr Te Ngaru a pak Long Beach. Omlouvám se, ale nemám vyfocenou skalku.
 

Wye Creek
Tato oblast je opravdu krásná a moc se mi tu líbilo lezení i přes každodenní tůru 45 min ke skalám do obrovského kopce. Spaní nádhera hned u jezera. A úchvatný výhled na celou krajinu a Queenstown. Najdete to když pojedete od jihu do Queenstownu podél jezera Wakatipu a po pravé straně v kopci asi 15 km před Q. uvidíte ve strání vodovodní roury. Tak tam to je. Otevřete bránu a zajedete dovnitř. Je to nějáká rezervace. Když máte 4WD tak si ušetříte docela dost kroků a jestli né tak to ani nezkoušejte, já zkusil tu cestu zdolat, a skončil jsem těsně pod vrškem, ale nejde to otočit, tak se to musí couvat (automat…) Lezení od 13 do 27 v krásných stěnkách 30 m ale i převis.
 
WanakaTak todle bude poslední oblast o které budu psát. Myslím že je také tou z hezčích. Je zde opravdu hodně cest  lehčích i těžších a docela dobré spaní. Byla to prý nejsušší oblast NZ a nám tu průběžně lilo tak týden až jsme utekli nazpátek do Castle hill. Výhodou je supr koupání v říčce i jezeru a možnost lezení i za deště pod převisama.

Najdete to když pojedete z Wanaky směr mt. Aspirin a tak po 15ti min za Wanakou bude nějáký zrcadlící jezero v kopci tak dalsí odbočku vlevo je ta převislá oblast. Lezení tady se skládá z více sektorů podél cesty tak doporučuju odchytit někoho s průvodcem. Slyšeli jsme ještě o dvou třech dalších oblastech tak jestli je vyzkoušíte dejte vědět. ( u Milfordu, mnt. Cooka, a Charlestonu)
Takže jestli nevíte kam za lezením na zimu, neváhejte, vemte z prasátka pade, a jeďte !!! - - - - -