Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Online
Hostí:9
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

DOLOMITY + ORTLER
Druhý pokus o výstup na Ortler
datum: Úterý 15 srpna 2006
autor: Předseda seznam autorů

DOLOMITY + ORTLER


18.- 26.září 2004
     

   V druhé polovině září jsme se v malé skupince pěti lidí rozjeli do Itálie (Petr, Jana, Najáda, Jana, Dydy). V týdenním plánu jsme měli návštěvu pohoří Dolomity, kde jsme chtěli podniknout několik túr po náročnějších železných cestách. Pak jsme chtěli přejet (pokud to počasí dovolí) pod nedaleký Ortler a pokusit se o výstup na jeho vrchol.
     
   V Dolomitech panovalo nádherné počasí s krásnou viditelností a začínajícím podzimním zbarvováním modřínů. Vybrali jsme tři krásné túry na různých místech tohoto pohoří.
   
   První túrou byl výstup na Paternkofel (2.746m) v Sextenských Dolomitech. Válečný chodník De Luca z první světové války, v těsném sousedství nejznámějších skalních věží pohoří - Drei Zinnen. Na nocleh jsme přejeli pod Tofanu, kde jsme se utábořili v lese. Přes den bylo celkem teplo, ale přes noc klesala teplota pod bod mrazu.

      Druhou túrou byl výstup cestou Via Tomaselli - jednou z nejtěžších via ferrat v Dolomitech na vrchol Sudliche Fanisspitze (2.980m) ve skupině Fanes. I když dost vzdálená, ale velice populární exponovaná cesta láká k jejímu zdolání. Pod stěnu jsme tedy nedorazili sami, a tak jsme museli čekat než se uvolní nástup a nebezpečně vyhlížející Italové zmizí z dohledu. Výstup nás opravdu nezklamal. Přispěly k tomu i výhledy na okolní panorama s vévodící skupinou Tofana!

      Třetí túrou byl výstup na nejvyšší vrchol Dolomit - Marmolada di Penia (3.342m) Tento výstup jsme si malinko zpříjemnili, a tak pod ledovec jsme vyjeli gondolovou lanovkou (dobrý zážitek). Výstupem po ledovci a přes skalní práh jsme se dostali na vrchol z něhož se nám otevřel pohled na kolmou jižní stěnu Marmolady a kruhový výhled na celé pohoří. Fantastická viditelnost, fotogenické počasí, mráčky v údolích, co víc si člověk může přát.

      Další den jsme věnovali odpočinku a přejezdu pod Ortler. Zde se počasí zkazilo! Čekání na lepší počasí, které podle předpovědi mohlo přijít, jsme si zkrátili túrou k chatě Rif. Citta di Milano (2.581m) pod sverní stěnou Gran Zebrú.

      Další den jsme vyrazili po výstupové cestě na Ortler. Došli jsme až k chatě Rif. G. Payer (3.020m), kde jsme se jako jediní hosté ubytovali. Počasí se ale moc nezlepšovalo, spíše naopak! Mlha, vítr, večer sněžení a -8 stupňů! I tak jsme strávili krásný večer na chatě, u kachlových kamen, při čaji s rumem a s domácím štrúdlem, který nám přinesl chatař (grátis). Brzké ranní probuzení, pro případ, že by se venku něco změnilo, ale žádná změna! Stále mlha, chumelení a vítr. Usoudili jsme, že se na to vykašleme (i chatař byl rád, že jsme nešli). A tak i při našem druhém pokus o tento vrchol (první 12.6.04), tehdy jsme došli na začátek hřebene pod bivakem Lombardi (asi 3.120m), jsme odcházeli s nepořízenou. Třeba na potřetí…??? 
     


Petrresumé:
 
pohoří DOLOMITI Paternkofel 2.746m (Sextenské Dolomity)
- válečný chodník De Luca /via ferrata/Sudliche Fanisspitze 2.980m (Fanes)
- Via Tomaselli /via ferrata/Marmolada di Penia 3.342m
- nejvyšší vrchol Dolomit /ledovcový výstup/pohoří ORTLER Rif. Citta di Milano 2.581m
- túra k chatě pod sv. stěnou Gran Zebrú
 
Neúspěšný pokus o výstup NC na Ortler 3.905m
- mlha, sněžení, -80C;
   návrat od Rif. G. Payer (3.020m)
 

byl to náš druhý pokus o tento vrchol (první 12.6.04), tehdy jsme došli na začátek hřebene pod bivakem Lombardi (asi 3.120m).
A i tehdy nás na vrchol nepustilo počasí! Alespoň na okamžik nám ale předvedlo parádní podívanou! 


Takže třeba na potřetí…???- - - - -