Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Online
Hostí:2
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Nový Zéland - Všeobecné informace
Všeobecné informace
datum: Čtvrtek 17 srpna 2006
autor: David Adamský seznam autorů

Nový ZélandNový Zéland je země plná krásné přírody ležící prakticky přesně v půli cesty mezi rovníkem a jižním pólem. Na poměrně malé ploše tu lze najít téměř všechny typy krajin a klimatických zón, přičemž rozlohou je tato země jen asi dvakrát větší než území Čech, Moravy a Slovenska dohromady. Nejbližší soused Zélandu, Austrálie, leží od jeho ostrovů 1 500 km severozápadně, nekonečná ledová pustina Antarktidy pak 2 300 km jižně.
Současný počet obyvatel činí přibližně 3,8 milionu, přičemž asi 500 000 je maorského původu a zbytek jsou Evropané.


Maorové jsou polynéský národ který dosáhl pobřeží Nového Zélandu na kánoích a vorech nejméně 450 let před prvními Evropany. Svou novou domovinu pojmenovali Aotearoa, což v překladu znamená „Země velkého bílého mraku“ - jak ji poprvé spatřili na obzoru.


Jako první Evropan v roce 1642 objevuje a pojmenovává Nový Zéland holandský mořeplavec Abel Janszoon Tasman. Nová země tak dostala nejprve jméno Staten Land, což bylo posléze změněno na Nieuw Zeeland (podle holandského regionu Zeeland). Říká se že Tasman na tuto zemi nikdy nevkročil, poněvadž jakmile zakotvil u severozápadního cípu Jižního ostrova domorodí Maoři mu zabili čtyři námořníky, které zřejmě poté snědli - kanibalismus tu byl tehdy populární.


Běloch sem opět zavítá až v roce 1769. Je to anglický mořeplavec James Cook, který obepluje celý Nový Zéland, zpracuje podrobné mapy a naváže celkem přátelské vztahy s domorodci. Zároveň zemi ihned nárokuje ve prospěch britského impéria. Mnohá z míst dodnes nesou Cookem vymyšlená jména, nebo názvy po obou mořeplavcích, jako například Tasmanovo moře - omývá západní břehy Zélandu , Mt. Cook - nejvyšší vrchol Zélandu (3 764 m), v maorštině zvaný Aorangi („hora probodávající mraky“).


Z dalších historických mezníků Nového Zélandu stojí za zmínku rok 1953 kdy Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norkej dosáhnou jako první lidé vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu.


Hlavní úřední řečí je angličtina, ale zároveň se používá také maorština, se kterou se zde dnes potkáte na každém kroku. Platíte novozélandským dolarem, jehož kurz je v této době kolem 16 Kč za jeden NZD. Na dovolenkování je to země z dražších, hlavně co se ubytování a stravy týče. Důvodem je nezbytný dovoz téměř všeho zboží a surovin. Nejdůležitějším zdrojem obživy tu je zemědělství a lesní hospodářství, ale vzrůstá zde také cestovní ruch (mimo jiné také zásluhou filmové trilogie Pán prstenů). Symbolem Zélandu je kromě kapradinové větvičky také pták kiwi, který patří stejně jako další nelétaví ptáci k ohroženým druhům.

- - - - -