Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:11
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Dětský HIS maratón roku 2024 - POZVÁNKA
Oťas, Pátek 03 května 2024 - 14:03:56 // Komentáře:0


 
hovrch_zprva.jpgPozvánka na dětský HISmaratón roku 2024
 
 

sobota 1. června 2024 od 9:00 hodin
HIS Nové Město nad Metujídetsky_his_maraton_24_fin.jpg


Pozvánka na výroční schůzi spolku
Oťas, Pondělí 15 ledna 2024 - 08:21:17 // Komentáře:0


 
hovrch_zprva.jpgVýroční schůzka členů HOVRCHu
 
 

pátek 16. února 2024 v 18:00 hodin
Hostinec u Škaldů, Vrchoviny u Nového Města nad Metují

Všem Hovršajdám a Hovršákům! Oznamuje se, že v pátek dne 16. února se bude konat výroční schůze našeho oddílu. Na programu bude zpráva o hospodaření spolku, celkové zhodnocení roku 2023, plánovaná činnost a kalendář akcí pro rok 2024, informace ohledně příspěvků do spolku, obecná diskuze o oddílových aktivitách, nápady,… K vyzvednutí budou i oddílové průkazky na rok 2024 - pro ty z vás, kteří si je objednali. Po skončení oficiální části bude možné promítání z akcí členů (bude k dispozici i dataprojektor, tak kdo máte něco - připravte si foto/video prezentace), opět proběhne hodnocení výstupů roku, volná zábava. Bude pro nás připravená otevřená i kuchyň, takže si bude možno objednat jídlo.

ZDE je odkaz na stažení oddílového dotazníku, jehož vyplněním se zapojíte do soutěže o Výstup roku 2023. Vyplňte si ho nejlépe v klidu doma a doneste už vytištěný a podepsaný…pro zájemce budou připravené vytištěné formuláře i na místě.

Účast členů oddílu je žádaná a očekávaná! Přijďte včas!!!

Těšíme se na vás!
 
Za výkonný výbor oddílu HOVRCH z.s. - Ota


365 aneb jak to letos šlo….
Petr, Čtvrtek 21 prosince 2023 - 17:44:16 // Komentáře:0


Po návratu z měsíčního soustředění ve Španělsku tělo vypovídá na tři týdny služby a tak mé nadšení, jak jsem přijel nabušenej, opadá a myšlenky se mění na….


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


„No super tak jestli s takovou formou mám něco vylézt to bude sranda...“ (poznámka: kolečko na bouldrovce jsem končil v prvním rohu a v HK na stěně padal v šestkách)… dávám si tři týdny odpočinku bez lezení a tělo se krásně zregenerovalo…

Loňská osobní výzva v podobě 50ti hore-zdarů  se zdařila a tak s konečným počtem 54 HZ a 322 vylezených cest mě pár lidí inspirovalo, že bych to mohl natáhnout na 365 cest. A tak letošní výzva byla jasná Hore-zdary jdou stranou a dem si dát těch 365. (cesty jsem mohl opakovat, co jsem znal, ale nesměl jsem žádnou lézt letos dvakrát). 8. února mrkám ven a podmínka ideální. Sluníčko svítí, sněhu tak akorát to bude sranda. Vhodně se obleču, udělám čaj a do batůžku přibalím smetáček a hurá na Křižák. První návštěvu se mi daří vylézt tři věžičky. Na vrchu jedné z věží hraji hru: vyhrab si svůj slaňák ze sněhu a vzpomínkový optimismus zase zafungoval, původní vidina lehkého přepadu k vrcholové knížce se mění na lehký přepad na pilíř a jedničkový přeskok ke knížce… Zábavný s bílou pokrývkou na vrcholku... Hned to šimralo víc, ale podařilo se... (skok proveden s jištěním: fixem ve slaňáku). Křižák ještě párkrát navštívím a k mému překvapení se tu docela už lezlo v lednu, jak se dozvídám z vrcholovek... Dokonce má vidina hore zdaru na pevnosti byla smazána po otevření knížky, kdy zjišťuji, že už tam byli v lednu Káťa s Petrem.

Podmínka přála i v březnu na okrajovky Ostaše, kdy po vykácení do stěn svítí už od rána. A tak za sluníčka, i když mrzlo, bylo tření nejlepší za celou sezónu. Jarní přípravu jsem ještě navštívil Panteon, Sušky, Zbirohy a zakončil to na čarodějnice na horolezeckým festivalu Ostrov čarodějů (kde jsem se naučil pít pivo). Pak už se více méně leze až do konce sezóny v Ádru, až na výjimečné výpady jako na  dovolenou na Prachově a Hrubici.

V Ádru se mi daří trošku lezecky zdomácnět a daří se přelézt i pěkné cesty na které jsem chvilku koukal, než jsem dospěl... (ještě nedospěl úplně, Hovrch maturita mi uniká… zatím). Patří k nim Údolní varianta na Štěpánskou korunu VIIb (vylezeno s ufama), Stará cesta na Elišku VIIa (stavění přelejzal Šrůťas, jinak celé já), Tyroláci - cesta mořských vlků VIIb af,  Malý roh – blues pro bláznivou holku VIIc af, Milenci - milenecká VIIa (týmová práce), a pak výstupy, kdy nejtěžší bylo najít parťáka a tak Starou cestu na Tyroláky za V (komín) lezu sám, kdy lehký, ale exponovaný dolez na vrchol jistí taková skoro borovička a vidina pádu do komína mě uklidňovala víc než ta na zem… nepadlo se, dolezlo se a tak pěkný opakování cesty po pěti letech potěší. Další dobrodružný výstup byl na Saskou hlavu Udolní varianta VIIb... Tady využívám dobré atmošky u Tošováka v hospodě s kombinací  mírné neznalosti budoucích spolulezců. A tak po krátké pohádce o půvabu cesty se mi podaří přesvědčit Julču, přidali se i Martin s Mandulkou. Což bylo super. Na stavění to chce vždy dobrý základ. Recenze na cestu jsme měli od Tatuše: „nooo pamatuji si ztrouchnivělý pařez v komíně, pak že mi někdo šlapal na hlavu a slaňák co se hýbal...“ Všechno z recenze tam bylo i na tu hlavu došlo. Když jsme stavěli vrchní převislou širočinu, Martinova hlava byl nakonec skvělý stup pro Julči lezečku. A ten slaňák? Představ si 10cm dlouhý dřík, který se při slanění tak decentně hýbne... za mě dobrodrůžo cesta.  Poslední byla Vnitřní na Kokšovu za V, kdy se Vašek dobrovolně přihlásil, což se hned muselo využít... no na pětkovej komín co má tak kolem 60 lezeckech metrů a hraje všema rozměrama (fakt všema) se partáci nehrnou. Stručný popis cesty: komínem záda, kolena až ke slaňáku, asi tak 25metrů. Smyčky na první délku netřeba.  Dále rozporovým komínem traverz po plošině (hurá tři smyčky.. na jednom místě.. jsou dobrý, ale spíš se ti s nimi nechce tahat nahoru) následuje přepad z rozporového komína do úzkého komína a šup nahoru... poznámka: je lepší přepadnout výše, komín dole je tak úzký, že jsem musel vydechnout, abych se protáhl... víckrát to nelezu, ale pro komínové nadšence je to skvost...

Povedlo se i pár bezvýznamných prváčků na kváčky, ale jeden komín se nám povedl v Himalajích na novou věžičku Brak (na lezci jako Drak). Nízké cíle za IV... kruh nečekejte a smyčky moc nepomůžou pro nekominíky by možná slušel i vykřičníček.

No a jak to dopadlo s těma 365? No stihl jsem to a s posledním slaněním jsem to pojistil na 366.. :) Byly to cesty, cestičky, bouldry s knížkama. Bylo to na prvním, na druhým nebo s Jindrou, ale byly vylezené letos a zapsaný do knížek. Hore zdárky se sekly na 113 plus ještě půl zdárky  (chyběla buď tužka, nebo mě někdo na věž vytáhl). Ale to byl jen pěkný bonus k těm 366 cestám...  a výzva na příští rok? Žádná nebude, pro jistotu… tak díky za pozornost. Přeji všem klidnou zimu a vidíme se na jaře zas ve skalách...  
 
 

Blexa

 
 
 
 
 

blexa_2023_001.jpg
Zapomenutá - Bouřlivá spára VIIa
 
 
 

 
Stavění na Malou starostovou, Ádr
 
 
 


Stará na Krále
 
 
 

 
Prvovýstup na Brak, Nízké cíle IV
 
 
 


Najdi co je asi špatně
 
 
 


Lájoš - náhorní IV
 
 
 


Kryštof a Oranžový expres RP VIIIa na Ostrově
 
 
 


Koutová na Mamutí věž IV
 
 
 


Johanka v Polické na Hrad
 
 
  
 


Anča a kouzelná VIIb na Čarodějku
 
 
 


Študácká dvojspára III
 
 
 


Ramses - Faraonova hrana
 
 
 


Páže
 
 
 


Občas je potřeba na zahrádce trochu uklidit
 
 
 


na Medúzách .. fotil Radek
 
 
 


Milenci - Pres fichtli
 
 
 


Kde si, kdo si, na Ostrově
 
 
 


Hop
 
 
 


aaááá cvak
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.....


RIGLOS
Petr, Pondělí 04 prosince 2023 - 18:53:46 // Komentáře:1


Lezecká oblast, kterou jsem měl už léta v cestovatelském seznamu a letos jsem si ji mohl konečně odškrtnout. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mám rád oblasti s „přidanou hodnotou“… Oblasti, které se nějak odlišují, třeba svou historií, pravidly nebo výjimečným prostředím. Do této škatulky můžu zařadit i španělskou oblast Riglos. Patří k oblastem, které na tebe dýchnou svou atmosférou, specifickým lezením a monumentálním prostředím s obrovskými orli kroužícími nad hlavou i pod hlavou.

Až 300 metrů vysoké věže z blízka vypadají, že by se měly každou chvíli rozpadnout, ale opak je pravdou. Kameny zabudované do konglomerátu drží celkem spolehlivě a co se mohlo urvat se už určitě historicky urvalo. Najdeš zde víceméně těžší lezení, ale i lehčí pro pohodáře se najde. Vedle sportovních dobře zajištěných cest jsou i tradiční, do těch jsme se ale nepouštěli. Pro místního klasika, se kterým jsme se potkali (jak jinak než v hospodě) je to TOP oblast Španělska. Na oplátku jsme se mu pochlubili naším Ádrem... vypadal, že se sem hned rozjede. 


Celá oblast Mallos de Riglos se dá obejít pěknou panoramatickou prochajdou a nebo si můžeš zatrekovat do okolních oblastí, kde jsou i nějaké ferraty a super výhledy (Peña Rueba, Mirador de los Buitres).


Přímo pod věžemi Mallos de Riglos je vesnička s hospodou, krámkem, pitnou vodou, parkovištěm a v jarním termínu (červen) skoro bez lidí. Když jsme sem přijeli, lekli jsme se, že je tady zákaz lezení, jak bylo liduprázdno. Kemp do 10km a nějaký „autobivak“ se taky najde. Aktuálního průvodce si můžeš půjčit v hovrch skladu.
 
 

Petr a Káťa
 
 
 
 
 
riglos_004.jpg
Mallos de Riglos 
 
 
 
najednou se před tebou zjeví tohle panorama
 
 
 
ve vesničce Riglos
 
 
 
refugio - hospoda přímo pod skalami
 
 
 
vzdušné lezení nad vesničkou
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
vrcholovka
 
 
 
 
...a slanění z keříčku
 
 
 
co mně to připomíná...
 
 
 
tudy prošla historie
 
 
 
návrat k nástupu (někde proslaníš celou cestu, někde jen do sedla a zbytek půjdeš pěšky)
 
 
 
prochajda na sousední Mirador de los Buitres (vzadu Peña Rueba)
 
 
Mirador de los Buitres 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
..


OBLAST „X“
Petr, Pátek 06 října 2023 - 20:51:35 // Komentáře:0


Objevili jsme loni s Káťou píseček, kterému jsme od té doby věnovali několik lezeckých víkendů.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Letos v létě, při jednom lezení v Příhrazech, jsme potkali Zdendu „Háčka“. Nejen že nám poradil nějakou tu cestu, ale řeč přišla i na další pískovcové oblasti, kam jezdí lézt. Zmínili jsme se o oblasti „X“, kam jezdíme a on jako že: „jó jó… ta je dobrá!!“. Tak jsme si řekli, že se o tuto pískovcovou perlu podělíme i s hovršáky. Název ale schválně nenapíšu, aby se článek nepropsal do všech internetových vyhledávačů a nezačali sem najíždět zástupy lezců :-)) Pokud bys projevil zájem, tak ti ho prozradíme i s možným nakouknutím do osobního průvodce s poznámkami. Možná tě ale článek a fotky navedou na stopu.
 

Nejdřív malé varování! Oblast spadá do Kokořínska a už jen tato informace může nahánět husí kůži. Při pomyšlení na hromady písku drolícího se pod rukama a nohama, pak mohou vstávat hrůzou vlasy na hlavě. Když se ale od toho oprostíš (určitě to nepůjde každému), zjistíš, že se i tady dají vybrat celkem pěkné linie a můžeš zde strávit několik dní nezapomenutelného lezení. Obrovskou devízou oblasti je pěkné prostředí a naprostý klid, což nás oslovilo v první řadě! Tím bylo odpuštěno i trochu horšímu matroši. K lezeckým cajkům ještě přidej kartáč, u položených stěn je to místy příjemné, a můžeš vyrazit.
 

Leze se na masivy, které tvoří dvě patra na JZ svazích, takže ideální i na chladnější slunečné dny. Výška stěn je od několika metrů až po cca 20m. Horní patro je trochu nižší, s hladšími stěnami a s vícero těžšími cestami. Nejvíc cest je do klasifikace VIIc, několik VIII i IX a nejtěžší cesta oblasti je převislá hrana po železitých chytech za Xb. Stabilní jištění je celkem solidní (kruhy už jsme rozhýbali), dobré možnosti smyčkování (alespoň pro morál určitě potěší), stěny jsou zatím chytovaté (pokud se budeš k chytům chovat ohleduplně) a linie přehledné. Návraty k nástupům bývají trochu dobrodružnější, to když slaňák dohledáš až na opačné straně masivu… a někdy ani to ne. Ale to prostředí je prostě boží :-) A navíc pár kiláků od oblasti najdeš kavárnu s větrníky, o kterých se ti ani nesnilo.
 

Jestli tě článek nahlodal, ale pořád nevíš, jestli to není recese, tak jsme tam na jeden víkend vytáhli i Lukáše s Hankou a ti třeba řeknou i nějaký nezávislý drb ;-)
 
 


A takhle vypadá realita:
 
 
 

vlhost_003.jpg   
jedna z nejhezčích cest oblasti (VIIb), lezecky i fotogenicky  


  
  
stejná cesta z protějšího masivu (foto: sousední lezci... díky)
 
 
 

   
Káťa ve stěnce po jemných voštinách                
 
 
 

  
Luki a okolní panoramata (horní patro)
 
 
 

   
výlez jako na hradní cimbuří (VIIb)   
 
 
 

   
Luki v technické plotně za VIIb             
 
 
 

   
Káťa vylézá z rajbásku na zajímavě formované temeno      
k 1. kruhu trochu sypavé, od něj celkem pěkné lezení podél hrany. 
Vpravo ve stěně cesta IXa přes 3K. (foto Hanka)
 
 
 

  
kyzový dolez jednoho VII-béčka 
 
 
 

  
někdy je potřeba ke slaňáku „trochu“ natraverzovat
 
 
 

   
část lezecké výbavičky a hrana za VIIb        
 
 
 

   
výhledy z masivů (spodní patro)
 
 
 

   
 
 
 

   
oblast „X“
 
 
 

   
mňamkový větrník (jeho menší varianta) a spousta dalších pišingrů na výběr
 
 
 
 
 
 
 

No a příští rok třeba objevíme další pískovcovou perlu… Kokořínsko je obrovské :-)))


Petr a Káťa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.....HISmaraton 2023 - report a výsledky
Dája, Neděle 10 září 2023 - 09:15:43 // Komentáře:0


Patnáctý ročník HIS maratonu je minulostí. Report níže.

 
 
 
 
Po Covidové přestávce nebylo úplně jasné jestli nalezneme motivaci pro přípravu dalšího ročníku. Zajímavé bylo, že zájem projevovali povětšinou mladí závodníci, pro které byla účast na tomto podniku nevyzkoušenou legendou. Chtěli okusit především atmosféru nočního lezení. Předem registrovaných 21 dvojic dávalo předpoklad, že někdo přijde. Nakonec závodilo 66 srdcařů, kteří vylezli v průběhu 21,5 hodin 994 cest o celkové délce 11950 m.

Poděkování:
Samozřejmě obrovský dík patří všem partnerům, kteří nás podpořili a po tříleté přestávce zachovali přízeň. 
23hmr16.jpgDěkujeme také dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravě i následném úklidu HISu i závodníkům kteří přišli. 
 
 

Celý závod byl plný mimořádných výkonů. Ukázalo se, že stačí nadšení, týmová spolupráce, pozitivní přístup a dějí se neskutečné věci ;-) Všechny výkony jsou obdivuhodné a u HISmaratonu obzvláště platí, že „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“.

Kromě výkonosti bylo ve vložené soutěži hodnoceno Retro oblečení. Tuto cenu získal team Bezsvalovci.
 
 
 
Výsledky a statistiky jsou zde:

• Výsledky
• Motivační grafy
 
 
Fotogalerie ze závodu zde:
https://www.rajce.idnes.cz/dajahovrch/album/hismaraton-2023-15-rocnik
Systém zvýhodnění na nové a nejméně lezené cesty z minulých ročníků je velice oblíbený, proto za rok opět nějaké bonusové perly připravíme :-)

Informace z HIS síně slávy: 
1) Samozřejmě startuje nové kolo „off line“ soutěže Opuka Star. 
2) Složení elitního klubu Opuka Legends se letos nezměnilo a obsahuje pouze 10 legendárních jmen. 
3) Do klubu Opuka Master má po loňské první vlaštovce teoretickou šanci vstoupit příští rok dalších 16 jedinců.   

Více o HIS síni slávy naleznete zde:
http://www.hovrch.info/news.php?extend.773 Snad jste si HIS maratonu 2023 maximálně užili a těšíte se opět na další ročník.


   
Za HOVRCH z.s David.
 


HIS maraton 2023
Dája, Neděle 06 srpna 2023 - 12:04:04 // Komentáře:0


Start 15. ročníku HIS maratonu je na dohled. Sežeňte si parťáka, naberte sílu, zlepšete vytrvalost, připravte taktiku. Přijeďte nalézt vlastní fyzické i mentální hranice.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
HIS maraton 2023

Srdečně Vás jménem HOVRCH z.s. zvu na 15. ročník HIS maratónu, který se tradičně koná v Novém Městě nad Metují. Sám se divím, že jsme to společně vydrželi až k tomuto krásnému jubileum. Snad počínající pubertu překonáme minimálně k dvacetinám. Je asi zbytečné vysvětlovat zaběhlá pravidla, zejména když se od minulých ročníků v podstatě nic nezměnilo. Ale pojďme si to zrekapitulovat.   Závodníci mohou vystartovat již 8. září ve 21:00 hod. Ti opatrnější samozřejmě kdykoliv, až do 9.9. 16:00 hod. Stejně jako v minulosti bude i letos připraveno minimálně 150 cest. Závod bude ukončen, úderem 17:30 hod. Jak víte, jedná se o závod v lezení. A protože není v HISu těžkých cest, o výsledném pořadí musí rozhodnout vytrvalost, rychlost, ulezené metry, zvolená taktika. Cílem HIS maratonu povětšinou nejsou mimořádné výkony světového významu. Spíš, aby si každý zalezl, u toho zkusil překonat vlastní hranice a trošku se večer poklábosilo.

Na vítěznou houpačku slavnostně vkročí jen ti nejpřipravenější. Ovšem naši partneři připravili ohromné množství cen a je tak pravděpodobné, že každý kdo se vyhlášení zúčastní, kromě diplomu i něco věcného získá.

Abychom podpořili dobrou věc, stali jsme se pro letošní ročník partnerem http://nadruhyho.cz/ kteří vyhlašují vloženou soutěž o nejvíc retro vypadající závodní dvojici. „Nejlepší“ oblečení obdrží krásnou cenu odpovídající myšlence celé akce…   

Poleze se pravděpodobně 150 cest, podle pravidel z minula.

Pokračují dlouhodobé soutěže Opuka Legends, Opuka Master a Opuka Star, více o nich zjistíte např. zde: http://www.hovrch.info/news.php?extend.773

Do HISu jsou jako vždy v tento den zváni i všichni známí, příznivci a pamětníci lezení. V sobotu po 18.hodině se začneme scházet kolem ohniště při společném posezení, klábosení a vzpomínání na doby dávno či nedávno minulé. Náhodní pianisté, trumpetisté, kytaristé, umělci a kejklíři jsou samozřejmě vítání v průběhu celého závodu…

Již tradičně je i letos možné si předem objednat čerstvě zabité, vykuchané, nasolené a nakmínované pstruhy. Pán nám je doveze přímo do HISu v sobotu okolo 12 hodiny, kde je rozdistribuujeme a každý si je sám usmaží na obří Jaryn pánvičce. Objednávky je potřeba odeslat na níže uvedený email, nejpozději do středy před zahájením HIS maratonu. Platit se budou společně se startovným a je potřeba si je vyzvednout nejpozději do 14:00 hod sobotního dne.

Info k závodu

Závodní jednotka = dvojice, přičemž jeden může tahat maximálně polovinu z připravených cest. Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění). Oprasení není styl, za který se získávají body. Na stylu druholezce příliš nezáleží, jeho úkolem je vysbírat expresky cestou vzhůru. Samozřejmě není povinností dvojice vylézt všecko, a tak záleží jen na jejich apetitu.

Protože je startovní listina omezena, doporučuji se registrovat předem na emailu david.adamskyZAVINÁČseznam.cz kam zašlete tyto údaje: Název dvojice + jméno, příjmení a email obou závodníků + jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (ženy / do 15 roků / nad 60 roků / nad 100kg / 100% invalida.

Závodní cesty budou upřesněny na pátečním, těsně předstartovním brífinku. Vezměte si psátko na zaškrtávání. Pivo a Ionťák bude - sebou půllitr. Dále si vezměte něco k opékání na místním roštu, nealko, či po závodu alko. Nezapomeňte přibalit čelovky a spací výbavu, abyste nemuseli předčasně opouštět rozjařené kamarády.

Od pátku 17:00 hod do soboty 18:00 hod bude HIS a Mordor uzavřen nezávodnímu lezení!

Nezapomeňte si vzít něco na zapisování. Startovné 300,- na dvojici. ( bude použito na pivo, kdyby něco náhodou zůstalo, přesuneme to na nákup jistících prostředků do HISu) !

Závodník se účastní akce dobrovolně a pořadatel nezodpovídá za úrazy vzniklé při těchto závodech, ani za úrazy vzniklé při další činnosti v areálu HISu. Účast na vlastní nebezpečí! Závod je určen především pro dospělé závodníky, v případě zájmu o start „dětských dvojic“ je nutné písemné povolení + dozor rodičů a předpokládá se již samostatná, rozumná úroveň lezení i jištění. Vše z důvodu, aby dvojice byla schopná samostatné činnosti, nezašpuntovala nějakou cestu a hlavně se nezranila.

Poleze se za každého počasí!

Pro nenadálé změny, sledujte www.hovrch.info, nebo případné dotazy směřujte na výše uvedený email.

Odkaz na report z posledního ročníku: http://www.hovrch.info/news.php?extend.994 

 
23hismp2.jpg
 
 
Z historie

Tento závod je i ukazatelem rozvoje HISu a lezení v Novém Městě nad Metují, dovolím si tedy připojit drobnou rekapitulaci

Před prvním ročníkem bylo v HISu zhruba 17 cest, které se daly relativně bezpečně lézt bez horního jištění.

Při konání prvního ročníku v roce 2007 bylo připraveno 20 cest o celkové délce 240m. Původní cesty byly dojištěny a v některých cestách staré lanové štandy nahradily řetězy s erární karabinou. Pro zdolání těchto dvaceti cest potřebovala vítězná dvojice 2hod:16min. ( průměrný čas na jednu cestu 6,8 min )

V roce 2008 se lezlo 26 cest o celkové délce 328m. Téměř všechny cesty už měly nové štandy a upravené nástupové plácky pokryté kobercem nastavily vysoký standard do příštích let. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 2hod:10min. ( průměrný čas na jednu cestu 5 min )

V roce 2009 se lezlo 48 cest o celkové délce 622m. Kromě tří cest ( Šavle, Smyčkovaná, Mrcha ) měly všechny cesty osazeny řetězové štandy. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 3hod:36min. ( průměrný čas na jednu cestu 4,5 min )

V roce 2010 byla poprvé překonána bájná BigWallová hranice 1 Km. Lezlo se 80 cest o celkové délce 1010m. Závod se rozšířil také do oblasti Mordor na zcela odlišný materiál. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:42min. ( průměrný čas na jednu cestu 5 min )

V roce 2011 se lezlo jubilejních 100 cest o celkové délce 1220 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:8min. ( průměrný čas na jednu cestu 3,5 min ) Závodu se účastnilo 32 dvojic a 3 dvojice úspěšně vylezly všech 100 cest.

V roce 2012 se lezlo 104 cest o celkové délce 1364 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:4min. ( průměrný čas na jednu cestu 3,3 min ) Závodu se účastnilo 42 dvojic a 3 dvojice úspěšně vylezly všech 104 cest.

V roce 2013 se lezlo 110 cest o celkové délce 1425 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 7hod:47min. ( průměrný čas na jednu cestu 4:14 min ) Závodu se účastnilo 33 dvojic a pouze vítězové zdolali všech 110 cest.

V roce 2014 se lezlo 110 cest o celkové délce 1425 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 8hod:27min. ( průměrný čas na jednu cestu 4:36 min ) Závodu se účastnilo 39 dvojic a pouze vítězové zdolali všech 110 cest.

V roce 2015 se lezlo 110 cest o celkové délce 1425 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 8hod:19min. ( průměrný čas na jednu cestu 4:32 min ) Závodu se účastnilo 31 dvojic a pouze vítězové zdolali všech 110 cest.

V roce 2016 byla zprůchodněna cesta proti proudu řeky do Nového světa a lezlo se 118 cest o celkové délce 1512 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 9hod:02min. ( průměrný čas na jednu cestu 4:36 min ) Závodu se účastnilo 37 dvojic a pouze vítězové zdolali všech 118 cest.

V roce 2017 byl dokončen sektor Nový svět a lezlo se 140 cest o celkové délce 1752m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 11hod:49min. ( průměrný čas na jednu cestu 5:04 min ) Závodu se účastnilo 47 dvojic a pouze dvě dvojice zdolali všech 140 cest.   
V roce 2018 se lezlo 140 cest o celkové délce 1752m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 11hod:58min. ( průměrný čas na jednu cestu 5:07 min ) Závodu se účastnilo 46 dvojic a čtyři dvojice zdolali všech 140 cest.   

V roce 2019 se lezlo 140 cest o celkové délce 1780m. Vítězná dvojice zdolala 116 cesty za 19hod:30min. ( průměrný čas na jednu cestu 10:05 min ) Závodu se účastnilo 35 dvojic.   

V roce 2020 se lezlo 150 cest o celkové délce 1869m. Vítězná dvojice zdolala 101 cesty za 20hod:30min. ( průměrný čas na jednu cestu 12:10 min ) Závodu se účastnilo 30 dvojic. Celý rok byl poznamenán Covid omezením…

Letos polezeme po stejné trati jako minulý rok jen v okolí Mohykána se nám malinko prodloužilo pár cest.

Pravidla resp. důležité informace a návod:

• Je zakázáno vše, co by jsme museli zakazovat následující ročník.

• Startovní listina je omezena maximálním počtem 65 závodních dvojic.

• Dvojice která chce odstartovat přímo v 21:00 se musí předem registrovat na email david.adamskyZAVINÁČseznam.cz
Potřebujeme znát:
1) Název teamu
2) Lezec 1 - jméno-příjmení - email
3) Lezec 2 - jméno-příjmení - email
4) jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida) Těmto jedincům bude po dolezení ubráno 30 min z času.

• 24 hodin před zahájením závodu již elektronická předregistrace nebude možná.

• Nepředpokládá se, že by někdo plánoval startovat mezi 00:00 až 07:00 hod. Je-li taková dvojice, nechť svůj záměr konzultuje předem s pořadatelem, aby se nestalo, že startovací pistole bude ukryta pod polštářem spícího startéra.

• Před startem závodu cca od 19:00 hod, bude v HISu probíhat briefing, na kterém budou definitivně upřesněny veškeré lezené cesty. Lezecká dvojice v případě, že bude již emailem registrována, může obdržet svůj závodní formulář.

• Na startu dvojice dostane formulář (mapu a seznam cest), ten může během závodu zkontrolovat kdokoliv, tzn. nesmí se to nikam schovávat a musí to být viditelně přístupné všem zvědavcům. Pořadatelské kolonky nevyplňujte! Kdo formulář po ukončení závodu neodevzdá, byl součástí HISmaratonu naposledy. - Formulář vypňujte viz. návod níže. Nesprávně zaškrtaný formulář bude penalizován -50 body.

• Je to týmová soutěž, proto maximálně ½ z celkového počtu cest (tzn. 70) tahá na prvním jeden a zbytek druhý lezec.

• Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění) (v případě pádu prvolezce není nutné pro další pokus vysbírávat expresky, PP bude uznáno jako RP ). Za RP přelez obdržíte 2 body, za AF 1 bod. Co je opraseno (vylezeno pomocí postupového jištění ) není vylezeno! OS=RP

• Sytém bodování obtížnosti jednotlivých cest je následující: Cesty s klasifikací od 4- po 5+ ( 1-3 body ). Cesty s klasifikací od 6 po 8 ( 5 – 12 bodů ).Tzn. o pořadí nerozhoduje pouze množství vylezených cest, ale nepatrně zohledněna je také jejich obtížnost. • Ohodnocení lehkých cest v Mordoru je 12-13 bodů, což tuto oblast dělá pravidelně velice oblíbenou.

• Aby se zohlednila délka lezených cest, bude na celkové množství závodních metrů přiděleno určité množství bodů, které se budou lineárně krátit o metry nevylezené. Prostě za 15 m šestku bude o nějaké desetiny bodu víc, než za 8 m šestku.

• K tomu, aby měly nějakou zápletku také dvojice které nevylezou všech 150 cest, slouží Harmonizační bonus. Bonus 1 bod získáte, když Lezec1 vytáhne 1 cestu a také Lezec2 vytáhne 1 cestu. Tzn. maximální hodnota Harmonizačního bonusu je 75 bodů, v případě, že každý z lezců vyleze na prvním 75 cest.

• V případě nerozhodnosti bodů a času rozhoduje o umístění vyšší počet ulezených metrů.

• Prvolezec musí cvakat minimálně každý druhý jistící bod, jinak nelze cestu uznat za vylezenou!

• Několik málo cest má křídou vyznačené hranice, tzn., chyty ani stupy za touto hranicí do cesty nepatří a cesta vylezená s jejich pomocí nebude uznána!

• Jistič jistí ze země, max. 3m od nástupové šipky. V případě porušení se nepovažuje cesta za vylezenou ani prvolezcem! ( toto pravidlo slouží k ochraně zdí a svahů + aby znemožnilo vytahování druholezce protiváhou prvolezce od štandu )

• Každou cestu přelézá s horním jištěním druholezec, ten musí cestou nahoru vybrat jištění a poté se dotknout štandu. Může lézt kudy chce, ale nesmí chytat lano ani expresky. Výjimku tvoří pouze případy, kdy v konkrétním místě sedí jako pytel brambor a jiná cesta vzhůru evidentně nevede. Tzn. chytat postupové jištění jen proto, aby se ušetřil čas, je proti myšlence závodu a tím pádem přísně zakázáno.V případě zneužití této výjimky, nebude cesta uznána za vylezenou. Při opakování hrozí diskvalifikace!

• Je zakázán světlonoš, tedy třetí osoba, která by dvojici svítila. Každý z dvojice může využívat pouze jedno světlo a to takové, se kterým zároveň poleze na prvním.

• V případě nejasností o to kdo nastupuje první, má přednost ten, kdo má již vylezených více cest. Není-li to snadno rozeznatelné, tak ten, kdo je dříve navázán a jištěn jističem.

• Soutěžní dvojice si mohou u stanoviště rozhodčího vybrat dvě 30 minutové přestávky, které se nezapočítají do celkového času, zkrátit přestávku nelze.

• Každému závodníkovi, který spadá do jedné nebo vícero zmíněných kategorií, bude po závodu odečteno 30 min z celkového času. ( kategorie: do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida ).

• O vítězi rozhodne výsledné bodové hodnocení a v případě stejného výsledku nižší celkový čas a dále pak ulezené metry.

• Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel. Stížnosti bude řešit po obdržení správního poplatku (sud piva), nejspravedlivěji jak jen bude po jeho vypití schopen.

• Srdcem celého závodu je Cgrimův prográmek HISman, jenž nám nejen spočítá kdo jak skončil, ale také dodá všelijaké zajímané statistiky. Proto kolem pořadatelského stanoviště našlapujte po špičkách a rozhodně na stůl nepokládejte žádné nápoje.

• Start je možný v rozmezí 21:00 až 16:00 hod. Maratón bude ukončen v 17:30 hod. Následují vložené soutěže. Vyhlášení výsledků cca ve 20:00 hod. Dále pokračuje volná zábava až do druhého dne.

ÚČAST JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !

Těšíme se na Vás v HISu

Za přípravný team

David


14. Dětský HISmaraton z roku 2023 VÝSLEDKY
Oťas, Pátek 09 června 2023 - 14:13:22 // Komentáře:0


hismaraton2019_pandulak.jpg 14. ročník Dětského HISmaratonu je minulostí. Tady je článek o tom jak to všechno bylo ;-)
14.ročník tradičního dětské HIS maratónu
 
V první červnovou sobotu se konal již tradiční dětský outdoorový lezecký závod, pořádaný v naší oblíbené skalní oblasti HIS. Bylo připraveno 7 závodních cest a dva nové krásné bouldry, se kterými se tentokrát popralo rekordních 49 závodníků.
 
Mladí lezci se začali sjíždět z blízkého i dalekého okolí již v 9 hodin ráno. Přivítali jsme kamarády z Trutnova, Náchoda, Broumova, Police, Ústí nad Orlicí a Krkonoš. V 9:30 zvuk zvonce zahájil závod. Bylo krásné vidět nadšení, bojovnost a energii všech závodníků od nejmladších po starší zkušené lezce. Všichni se navzájem podporovali, fandili si a skvělá atmosféra pomáhala závodníkům k maximálním výkonům. Původně naplánovaný konec závodu byl posunut o cca 1 hodinu, tak aby všichni lezci stihli všechny závodní cesty. Pár minut po dolezení poslední cesty posledním závodníkem proběhlo vyhlášení, ze kterého si každý lezec odnesl něco malého od našich skvělých partnerů. Vyzdvihnou musíme výkon Štěpána Melichara z HO Náchod, který jako jediný přelezl všechny připravené cesty.
 
Velké poděkování patří členům oddílu HOVRCH kteří pomáhali s organizací a hladkým průběhem celé akce. Počasí, které opět dopadlo na jedničku. Za skvělou tradiční Malinovku od partnera Primátor, z které čerpali závodníci energii během celého dne. A samozřejmě všem ostatním partnerům, kteří tuto krásnou akci opět podpořili:
 
Lezecká stěna Hradec Králové, DAP Sport, Yate, Deva, Primátor, BonaVita, Weber, Isover, Fischer, HUDY, ROCK-EMPIRE, REJOICE a Nové Město nad Metují
 
hismaraton_deti_22023_001.jpg
 
Pořadí jednotlivých kategorií: U10 Holky:
 
1. Ája Matysová (HO Náchod)
2. Tereza Ježková (HK Ostaš)
3. Kája Vondráčková (Yetti club Trutnov)
 
U10 Kluci:
 
1. David Žďárek (HOVRCH)
2. Tobík Petřina (Yetti club Trutnov)
3. Antonín Hudeček (HORO Duha)
 
U12 Holky:
 
1. Veronika Souralová (HK Ústí)
2. Kateřina Prázová (HO Náchod)
3. Tereza Studničková (Yetti club Trutnov)
 
U12 Kluci:
 
1. Vojta Čáp (HORO Duha)
2. Matyáš Slavík (HOVRCH)
3. Lukáš Balák (HK Ostaš)
 
U14 Holky:
 
1. Eva Hrušková (HK Ostaš)
2. Táňa Simonenko (Yetti club Trutnov)
3. Marie Ježková (Yetti club Trutnov)
 
U14 Kluci:
 
1. Štěpán Melichar (HO Náchod)
2. Filip Vokatý (HOVRCH)
3. Jiří Koutský (HK Ostaš)
 
Autoři fotek Ruda Paar, Karel Ježek, Ota Krásný, Anička Krásná
 
hismaraton_deti_22023_002.jpg
 
hismaraton_deti_22023_003.jpg
 
hismaraton_deti_22023_004.jpg
 
hismaraton_deti_22023_005.jpg
 
 
hismaraton_deti_22023_006.jpg
 
hismaraton_deti_22023_007.jpg
 
hismaraton_deti_22023_009.jpg
 
 
 
 


Torstein
Jarda, Sobota 09 března 2024 - 18:04:45 // Komentáře:0


 
hovrch_zprva.jpgPrvní březnový víkend se vydáváme směr rakouské Alpy.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
První březnový víkend vyrážíme s Honzou za sněhem směr rakouské alpy. Ještě po cestě měníme plány. Původně jsme mířili do Totesgebirge na Grosepriel, ale nakonec usuzujeme, že nástup by byl moc nízko a tak jedeme o kousek dál k Dachsteinu.


Výchozí bod je pro nás parkoviště u gasthausu Dachstainruhe, které je v 1000m.n.m. Ani zde však moc sněhu není. V pátek ještě přespíme v autě a se sobotním ránem se vydáváme na cestu. První souvislejší vrstva začíná až asi v 1200 m.n.m. Stoupáme širším údolím kolem osady Bachalm, dále do sedla Windlegescharte 2401 m.n.m. Směřujeme k chatě Adamekhütte a po té přes Groser gosaugletscher k vrcholu Torstein, kde máme v plánu vylézt severovýchodní sněhový žlab s následným sjezdem. V sobotu odpoledne je hora už v mraku a tak si užíváme sjezd k chatě, kde plánujeme přespat. Výstup necháme na neděli.


Winterraum je otevřen a tak se ubytováváme k hezkém pokojíčku s výhledem na hory. Nikde nikdo, jsme tu sami. Voda teče jen ze střechy a tak nabíráme okapovou přímo do lahve.Ráno jdeme rovnou směr Torstein. Počasí nám přeje a rychle se dostáváme pod svah. Ten velmi rychle zprudkne a my berem mačky i cepíny. Výškových třista metrů překonáváme asi za hoďku a u vrcholového kříže vychutnáváme výhledy.  Sjezd dolů už je jen třešnička na dortu.

Následně se vracíme stejnou cestou k autu.Vrchol: TORSTEIN 2948 m.n.m. 
Cesta:  Torstein Eisrinne, severní stěna Sklon:  55° 
Výška: 300m  

Převýšení první den 1600 m 

Převýšení druhý den 1200 m
 
 
 
2024dachstein_1.jpg
 Sněhu pomálu....
 
 
 
 
2024dachstein_2.jpg
 První větší stoupání
 
 
 
2024dachstein_3.jpg
 Oběd v sedle
 
 
 
 
 Luxusní winterraum. Jen bohužel bez topení a vody.
 
 
 
 
 
 
 
 Adamek hutte
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Stoupáme žlabem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Torstein
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Brigoška
 
 
 
 
 
 
 
Jarda, Honza
 
 
 


Členské příspěvky HOVRCH na rok 2024
Oťas, Pondělí 01 ledna 2024 - 20:36:12 // Komentáře:0


Jak a kolik platit pro členství a další doplňky v HOVRCHu v roce 2024: 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oddílová rada spolku HOVRCH, z.s. navrhla výši členských příspěvků pro rok 2024 v následující podobě:

 
Členské příspěvky a možnost platby.

HOVRCH příspěvky zůstávají stejné jako loni. Platba za roční permanentku na bouldrovku Plechovku byla zvednuta na 1000,- Kč (dospělí) a 500,- Kč (junior). Důvodem je především zdražení cen energií. Platba příspěvků je možná převodem na účet číslo: 2600928477/2010 do poznámky pro příjemce napsat své jméno + co platím!!!
 
Členské příspěvky HOVRCH (+ členství v ČHS) pro rok 2024:

Pro platbu ČHS využijtě individuální objednávku přes e-shop ČHS, podrobněji níže. Pokud byste měli s tímto způsobem problémy, tak se obraťte na kontaktní osoby uvedené níže a určitě se vše zvládne. Případně mohou být kartičky ČHS objednány přes předsedu oddílu.

dítě (do 18 let)                           200,- Kč (pokud je jeden z rodičů v HOVRCHu, dítě je zdarma)

junior (18 – 25 let):
- evidovaný člen (HOVRCH)            500,- Kč
- řádný člen (HOVRCH + ČHS)         700,- Kč (na účet oddílu 200,- Kč při platbě ČHS individuálně)
- evidovaný člen s bouldrovkou       700,- Kč
- řádný člen s bouldrovkou          1.200,- Kč (na účet oddílu 700,- Kč při platbě ČHS individuálně)

dospělý (26 – 65 let):
- evidovaný člen (HOVRCH)             500,- Kč
- řádný člen (HOVRCH + ČHS)          800,- Kč (na účet 200,- Kč při platbě ČHS individuálně)
- evidovaný člen s bouldrovkou      1.200,- Kč
- řádný člen s bouldrovkou            1.800,- Kč (na účet oddílu 1.200,- Kč při platbě ČHS individuálně)

dospělý 65 let a více                        0,- Kč

Upřesnění k platbě: HOVRCH minimum pro dítě je 200,- a pro dospělého 500,- Kč. Hodnota poplatku se sčítá podle toho, co kdo navolí. Jakmile výsledek přesáhne udané minimum, pak se oddílový poplatek snižuje na 200,- za dospělého, popřípadě juniora.
- nový člen musí vyplnit přihlášku do HOVRCHu: http://hovrch.info/e107_files/downloads/prihlaska_hovrch.pdf
 

50% slevu (-500,-Kč) na bouldrovku, za úklid a brigády, mají:

Benži, Luki Uherec, David Žďárek, Milda Vokatý
 
Bouldrovku zdarma mají:

trenéři a instruktoři - Ruda Paar, David Adamský, Lukáš Dörr, Terka Čermáková, Milda Vokatý, Pepek Bartoš, David Žďárek
 
 


ČHS 2024:
Sjednej si prosím příspěvky ČHS individuálně přes e-shop, na stránkách horosvazu. Kartička ČHS ti pak přijde na tvoji adresu. Do kolonky spolek/oddíl nezapomeň vyplnit HOVRCH (č.232), abys byl přiřazen do naší databáze. Při individuální platbě si u HOVRCH příspěvků (viz výše) odečítáš členství ČHS

- děti do 18 let (nar. 2006 a mladší)                           100 Kč
- děti v rámci rodiny (min. 1 rodič členem, spol. obj.) zdarma
- junioři 19 - 25 let (nar. 1999 - 2006)                         500 Kč
- dospělí 26 - 65 let (nar. 1959 - 1998)                       600 Kč
- senioři 66 let a více (nar. 1958 a dříve)                    200,-Kč


E-SHOP a podrobnosti o platbě najdeš zde: https://www.horosvaz.cz/shop/
nový člen ČHS musí vyplnit přihlášku  

S členskými příspěvky ČHS je možné sjednat i pojištění:
Cestovní pojištění, připojištění, nebo ČHS trio – podrobnosti zde:
https://www.horosvaz.cz/cestovni-pojisteni/
 
 


Příklady platby na HOVRCH účet, pro člena 26 – 65 let:

Pepa Novák – pouze HOVRCH
(tzn. 500 na hovrch účet)

Pepa Novák – HOVRCH + bouldrovka, bez ČHS
(tzn. 1200,-Kč na HOVRCH účet)

Pepa Novák – HOVRCH + bouldr, ČHS samostatně
(tzn. 1200,-Kč na HOVRCH účet, 600,-Kč e-shop ČHS – kartička ČHS přijde na tvoji adresu)
 Pokud si nebudeš jistý s platbou, tak se ozvi nejlépe hospodářovi, předsedovi, nebo správci členské základny (Milda Vokatý)
kontakty zde: http://www.hovrch.info/e107_plugins/content/content.php?content.24
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
..


HOVRCH BFP 2023 - 27. prosince
Oťas, Pondělí 11 prosince 2023 - 13:17:48 // Komentáře:0


plechovka_2022_uvod2.jpg

Ahoj všem! Níže je pozvánka od Štěpucha na Boulder Free Party 2023! Tak dolaďte formu, nebo taky ne, ale hlavně doražte ;-)
 
plechovka_plakt_2023.jpg


SASKÉ PÍSKY 2023
Petr, Pátek 03 listopadu 2023 - 14:01:39 // Komentáře:0


Minule popsaná „oblast X“, byl takový malý předkrm… Saské pískovce jsou hlavní menu o několika chodech. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Během letošního léta a podzimu jsme v kolébce pískovcového lezení strávili deset dní. Když připočtu i několik dní z dřívějších let, snad jsme získali jakýsi malinký orientační základ. Oblast to je totiž obrovská, zorientovat se v tomto labyrintu skal a pak ještě natrefit na krásnou cestu je umění, které vyžaduje spoustu času jak v terénu, tak teoretickou přípravou. Nicméně toto úsilí určitě stojí za to, protože Sasko nás doslova chytlo.

Divoká krajina, delší přístupy ke skalám, hledání cest, bivaky pod obřími převisy… pro požitkáře a dobrodružnější povahy je to zkrátka oblast zaslíbená. Zážitkem jsou také přístupové stezky k výstupům, které místy vedou po úzkých římsách vysoko ve stěnách. 

Atraktivita národního parku si ale vybírá svou daň, která je znát především o víkendech, kdy je turistická návštěvnost poměrně velká (na Ádr to ale ještě nemá, díky menším parkovacím plochám). Všední dny se nám ještě zdály klidné, mimo běžné turistické trasy bez lidí a u skal jsme byli úplně sami. Posuzuji ale místa, ve kterých jsme se pohybovali my, což jsou ty vzdálenější oblasti. Jinde to může být úplně jiné.

Rozlehlost skalní krajiny a mohutnost věží je tady taková větší, mohutnější, než na co jsme zvyklí z našich písků. Někdy stačíš vylézt jen jednu cestu za den a úplně ti to stačí, někdy jich stihneš víc. Lezení je morálovější, jako ostatně všude na písku, ale když jsme si zalezli i my rekreační lezci (v klasách do VIIc), tak si určitě z těch 21 tisíc cest něco vybereš. Potěší zde i poměrně dobré možnosti smyčkování, s větším využitím plocháčů a celkem přívětivá struktura stěn.

Pokud zvládáš plynně německy, můžeš se ponořit do několika textových průvodců, které jsou na trhu. Pokud němčinou nevládneš, tak je to horší... v češtině je toho k dohledání minimum a překlady německých popisů cest překladačem většinou nejsou ideální. Nám pomohl nový průvodce Elbsandstein Plaisir, od kterého jsme se odpíchli. V něm najdeš výběr lehčích, relativně zajistitelných cest do VIIc i s TOPY (pro hovršáky k zapůjčení ve skladu + další dodatky u mě). Ve skladu je také starší průvodce oblastí na levém břehu Labe: TOPOführer Sächsische Schweiz.
 
Cestičku jsme ti trochu prošlápli v oblastech Schmilka, Lorenzstein, Großer Zschand (Goldstein, Teichstein), Pfaffenstein. A teď už jen zbývá k objeveným výstupům přidávat další... rád je do seznamu zařadím. Tak dej vědět, pokud znáš nebo teprve objevíš nějakou pěknou lajnu.  

A pokud by ses chtěl k průzkumu a lezení přidat, budeme rádi ;-) Lézt se dá pořád, až na nějaké výjimky zde není lezení časově omezené.Fotky asi tuto jedinečnou oblast představí lépe:

 
 


2023sasko_003.jpg Saské písky - krajina stolových hor
 
 

Schmilka jako na dlani
 
 

„Proč zrovna klíčový úsek cesty je v traverzu!“ :-) Fluchtwand a 90 metrů dlouhá cesta Häntschelweg (VIIa)
 
 

tak tohle je pískovcová lahůdka! V cestě Häntschelweg.
 
 

podvrcholové komíny a soukačky
 
 

slaňák nalezen a jede se dolů
 
 

Schmilka, vlevo Reischenstein, na obzoru Děčínský Sněžník 
 
 

cestiček je všude plno a stojí za to se v nich občas ztratit 
 
 

Teichsteinnadel a dole v údolí strategická hospoda Altes Zeughaus (Stará zbrojnice) 
 
 

 i o tomto je pískovcové lezení 
 
 

jeden z oficiálních bivaků
 
 

označení ofiko bivaků
 
 

i takhle někdy vypadá přístupová stezka
 
 

krásné dobrodrůžo… štand ve dvou hodinách a dlooouuhýý traverz s přepadem přes komín k dalším „štandohodinám“. Pechofenhorn a 80ti metrová dvouhvězdičková pětka s jedním kruhem. 
 
 

výška vrcholů věží nad krajinou je monumentální (Pechofenhorn)
 
 

před slaněním… z údolí vyrůstá Winterstein a vzadu vpravo Teichstein
 
 

hospody jsou na každém výchozím místě do skal, a pokud budeš mít štěstí, můžeš natrefit i na českou obsluhu
 
 

nesmíš vynechat švestkový koláč v hospodě Altes Zeughaus (Stará zbrojnice), je to mňamka! A šéfik u okénka mluví česky.
 
 

jižní stěna Goldsteinu a 80 metrový Südwand (VIIc) po krachlích a talířích, s dolezem v komínovém bludišti
 
 

v cestě Südwand (5 kruhů a hromada smyček)
 
 

jeden z nejhezčích bivaků, co jsme našli
 
 

a tak se tam třeba na jaře (nebo v zimě?) potkáme... stojí to za to ;-)
 
 


 
Petr a Káťa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
...HOVRCH Metodický den 11.11.2023
Oťas, Pondělí 18 září 2023 - 10:31:05 // Komentáře:0


Pozvánka od metodika oddílu na Metodické dny HOVRCHu v roce  2023: 

2023-metodika.jpg


24. BĚH NA KONÍČKA alias "běh novoměstských horolezců" - VÝSLEDKY
Oťas, Pondělí 07 srpna 2023 - 15:41:16 // Komentáře:0


konicek07_0.jpgAhoj, níže nalezenete protokol vystavený ředitelem závodu Ďoubixem o proběhlém 24. ročníku ultraběžeckého závodu "Běh na Koníčka" jenž se uskutečnil 23.6.2023...Protokol o průběhu závodu
Název závodu:
24. BĚH NA KONÍČKA "běh novoměstských horolezců"

Datum závodu: 23. 6. 2023
Pořadatel: HOVRCH
Místo konání (shromaždiště): vyhlídka Koníček u Přibyslavi
Průběh závodu: Závod proběhl za jasného počasí kolem 22°C. V závodu prošlo cílem celkem 16 závodnic/závodníků a 1 pes. Časový harmonogram závodu byl dodržen. Při závodě nebyl nikdo zraněn. Protest proti
závodu nebyl podán. Složení Jury:
Jaroslav Mervart (metodik HOVRCHu), Ota Krásný (HOVRCH), David Adamský (Mlýn - Masty)
Protest:
Jury nemusela v průběhu závodu řešit žádný protest

Ředitel závodu: Jan Ďoubal (HOVRCH)   Ředitel závodu schválil výsledky závodu v plném rozsahu s následujícím komentářem:   Na skvěle připravenou dráhu se postavilo 16 odvážlivců. Všichni závodníci se s tratí poprali bez ztráty kytičky, a proto lze akci považovat za úspěšnou. Rád bych touto cestou ještě vyzvedl výkon Vojty Adamského, který obsadil v absolutním pořadí parádní 6té místo, pokud ještě někdo rekord trati v budoucnu posune tak to bude určitě on! Všem díky za účast a příští rok na startovní čáře zdar. V Novém Městě nad

Metují                   Dne 7.8.2023                                                Jan Ďoubal
 
konicek2023_000.jpg
 
 
konicek2023_001.jpg
 
konicek2023_001.jpg
 
konicek2023_001.jpg
 
konicek2023_001.jpg
 
konicek2023_001.jpg
 
 
 
konicek2023_001.jpg
 


Metodické okénko - uzle a odsedky
Jarda, Středa 19 července 2023 - 23:06:29 // Komentáře:0


karabina_nt_trh_3_kn.jpg Před několika týdny byla možnost provádět trhací zkoušky na trhací stolici u hasičů ve Velkém Poříčí. Ač je těchto videí plný internet a každý se může podívat kolik vydrží jaký uzel na kterém laně, vidět to na vlastní oči je také velice zajímavé.
 
 
Na začátku podotýkám, že text níže je informativní a veškeré hodnoty se mohou měnit v závislosti na použitých materiálech, jeho stáří a poškození. Text i video slouží pouze k rozšíření povědomí o pevnostech materiálu. Pokud by byli nějaké nesrovnalosti, tak se ozvěte. Konstruktivní kritika k článku je na místě ;-)
 
Nosnost uzlu závisí na nosnosti lana a každý uzel snižuje celkovou nosnost lana. Z níže uvedených zkoušek se dá usuzovat, že například vůdcovský uzel má zhruba 37 % nosnosti lana, osmičkový 45 % nosnosti lana, devítkový  70 % pevnosti lana. De facto se většinou v literatuře dočtete, že uzle snižují pevnost o 30 – 50 % dle typu uzlu.
 
Na testování se použilo starší lano Beal Intervention  10mm o nosnosti 24kN.

Popis k uzlům v jednotlivých videích. Pro lepší představu, tak 1kN je necelých 100 Kg
 
Vůdcovský – vydržel zatížení 9,32 kN (tedy něco přes 900Kg)
 
Osmičkový - Vydržel zatížení 10,93 kN 
 
Devítkový - vydržel zatížení 17,5 kN
 
Lodní smyčka s pojistným uzlem- vydržel zatížení  15,46 kN
 
Lodní uzel jsme také zkoušeli navázat na hladkou trubku bez pojistného uzlu. Při zatížení cca 2 kN došlo k prokluzování lana. Z toho se dá usuzovat, že použití lodní smyčky ke kotvení k hladké trubce bez pojistného uzlu je velmi nebezpečné.  V přírodě používáme uzlu spíše ke kotvení ke stromu, kde tření přez kůru bude výrazně větší, ale i tak je použití pojistného uzlu na místě. 
 
Svázaná lana při slaňování vůdcovským uzlem
 
Velmi zajímavá věc pozorovat protáčení uzlu v zatížení. Viz video. Protáčení se však děje při zatížení od 1tuny, což by snad neměli vyvinout ani ti těžší lezci.   
 
Dračí smyčka - vydržela zatížení 15,07
 
V podstatě uzel vydržel větší zatížení než osmičkový uzel, na který se navazuje většina lezců. Ale z hlediska správného navázání je stále bezpečnější osmičkový – nosnost jedna tuna (osmičkový) je snad dostačující.  
 
Liščí smyčka na sedáku - prokluz při 5,02 kN
 
Drobný nešvar kdy se někdo, kdo nemá karabinu naváže na liščí smyčku přímo do oka sedáku (pro ty co neznají – ano, jde to). Na videu místo centrálního oka sedáku byla použita polyamidová smyce, která je měkčí než centrální oko sedáku. Předpokládali jsme, že se lano do smyce „zařízne“ a prokluzovat nebude. V podstatě proklouzlo při zatížení 500kg. Pokud by tento uzel byl použit na centrální oko sedáku (které je tužší), nebo na karabině která je hladká(v Hisu už takový případ byl) dá se předpokládat, že lano proklouzne i při menším zatížení. 
 
Karabina chycená v nýtu za nos, otevřená – prasknutí karabiny při 3,35 kN
 
V případě špatně založené presky a následnému pádu, je velice pravděpodobné přetržení karabiny. Na druhou stranu v případě pádu a dobrého prokluzu jističem, by lezec nemusel vyvinout takovou sílu k přetržení karabiny, ale jen třeba ohnutí. Záleželo by na váze lezce a jističi jaký dá prokluz. 
 
 
 
  • Níže přikládám videa, kde se testovaly odsedky. Z videí vyplývá, že odsedka udělaná z materiálu dyneema a pádovém faktoru 1, je velmi nebezpečná. Dobře obstála odsedka z dynamického lana Dynaclip, která se při pádovém faktoru 2, prodloužila o 20 cm.

Případné vysvětlení pádového faktoru: https://horezdar.cz/padovy-faktor/
 
 
Přetržení Dyneemy, pádový faktor 1 
 
Dynaclip, pádový faktor 2, prodloužení o 20 cm
 
 
 
Možný zdroj pro samostudium, Youtubový kanál Poříčských hasičů, lezců : https://www.youtube.com/@roperescuecz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Běh na Koníčka 2023 - POZVÁNKA
Oťas, Čtvrtek 01 června 2023 - 14:52:18 // Komentáře:0


konicek07_0.jpgAhoj kamarádi,
 
přijměte pozvání na úžasný a dechberoucí běh - od vyhlídky k řece a jen krátké peklo při návratu od řeky bude!
Všechny příznivce dobrodružství zvu na 23. ročník Běhu na Koníčka, který se uskuteční v pátek 23. 6. 2023 od 17:00. Věřím, že si většina z vás nenahá 23. ročník ujít a sejdeme se v hojném počtu!

GPS startu a cíle: 50.3731339N, 16.1862403E

 Výsledky všech ročníků -http://www.hovrch.info/e107_plugins/content/content.php?content.403

Historie a pravidla závodu - http://www.hovrch.info/e107_plugins/content/content.php?content.402


Přejít na stranu  [1] 2 3 ... 57 58 59
- - - - -