Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Český pohár v boulderingu - Teplice nad Metují 28.8.2020
Napsal Dája v 07 zář : 09:36
Z toho banneru HOVRCH mě málem ukápla slza dojetím [ více ... ]

[novinky] HOVRCH repre - soustředění 6-15.8 2020
Napsal Jarda v 06 zář : 19:46
Dobře válíte !!!

[novinky] Dovolená
Napsal Tom v 04 srp : 23:02
moc pěkný, dík

[novinky] Dovolená
Napsal Luki v 02 srp : 13:11
Mooc pěkné. Hanka

[novinky] Dovolená
Napsal cgrim v 01 srp : 19:48
Nadhera! ;-)


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

!!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:5
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Pozvánka na 8. HIS maraton
Dája, Středa 06 srpen 2014 - 13:35:23 // Komentáře:0


Rok uběhl jako voda a tak tu máme již 8. ročník kultovního závodu v lezení. Přijde si zazávodit, pohodově zalézt, nebo jen tak poklábosit... Více informací níže.
14_hismaraton_pozvnka.jpg


Akci podporují tito partneři:


2013hismaraton001.jpg 
 
 
HIS maraton 2014Kamarádi, horolezci, horolezkyně, diváci,

srdečně Vás jménem HO Vrchoviny ( HOVRCH ) zvu na 8. ročník HIS maratónu, který se koná v Novém Městě nad Metují. Start závodu bude 6. září, kdykoliv mezi 7:00 a 16:00 hod. Závod zakončíme etudou na kravský zvonec, případně dopravní kužel, úderem 17:00 (max 17:30 hendikepovaní) hod. Jak správně tušíte, jedná se o závod v lezení. A protože není v HISu těžkých cest, o výsledném pořadí musí rozhodnout vytrvalost, rychlost, zvolená taktika. Cílem HIS maratonu nejsou mimořádné výkony světového významu. Spíš, aby si každý zalezl jak je mu libo, zkusil překonat vlastní hranice a trošku se u toho poklábosilo. Díky štědrým sponzorů jsou tradičně připraveny nějaké ceny pro všecky, jenž se vyhlášení dožijí. Nicméně na vítěznou houpačku slavnostně vkročí jen ti nejpřipravenější. Čeká na vás 110 cest a poleze se podle loňských pravidel s drobnou korekcí.

Do HISu jsou samozřejmě v tento den zváni i všichni známí, příznivci a pamětníci novoměstského lezení. Po 17.hodině se sejdeme kolem ohniště při společném posezení, klábosení a vzpomínání na doby dávno či nedávno minulé.

Závodní jednotka = dvojice, přičemž jeden může tahat maximálně 55 cest. Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění). Oprasení není styl, za který se získávají body. Na stylu druholezce příliš nezáleží, jeho úkolem je vysbírat expresky cestou vzhůru. Samozřejmě není povinností dvojice vylézt všecko, a tak záleží jen na jejich apetitu.


Protože je startovní listina omezena, doporučuji se registrovat předem na emailu david.adamsky@seznam.cz kam zašlete tyto údaje:

Název dvojice + jméno, příjmení a email obou závodníků + jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (ženy / do 15 roků / nad 60 roků / nad 100kg / 100% invalida ( v tomto případě je také nutné uvést, zda chcete po dolezení ubrat 30 min z výsledného času, nebo plánujete lézt o 15 min déle než ostatní závodníci ))

Závodní cesty budou upřesněny při samotném startu, nebo tradičně na pátečním brífinku. Vezměte si psátko na zaškrtávání. Pivo a Ionťák bude - sebou pulitr. Dále si vezměte něco k opékání na místním roštu, nealko, či po závodu alko. Nezapomeňte přibalit spací výbavu, aby jste nemuseli předčasně opouštět rozjařené kamarády. Tento den bude HIS a Mordor uzavřen nezávodnímu lezení! Poleze se za každého počasí!

Závodník se účastní akce dobrovolně a pořadatel nezodpovídá za úrazy vzniklé při těchto závodech, ani za úrazy vzniklé při další činnosti v areálu HISu. Účast na vlastní nebezpečí!

Startovné 200,- na dvojici. Parkování a spaní v den závodu povoleno přímo v HISu.

Pro nenadálé změny, sledujte www.hovrch.info, nebo případné dotazy směřujte na výše uvedený email.


Za přípravný výbor

David

P.S. Hledá se dobrovolník na pozici rozhodčího, potřebná drobná znalost práce na PC. Ostatní vysvětlím během několika minut.

Odkaz na report z loňského ročníku: http://www.hovrch.info/news.php?extend.609

 
 
 
 
 
 
 
Z historie

Tento závod je i ukazatelem rozvoje HISu a lezení v Novém Městě nad Metují, dovolím si tedy připojit drobnou rekapitulaci

Před prvním ročníkem bylo v HISu zhruba 17 cest, které se daly relativně bezpečně lézt bez horního jištění.

Při konání prvního ročníku v roce 2007 bylo připraveno 20 cest o celkové délce 240m. Původní cesty byly dojištěny a v některých cestách staré lanové štandy nahradily řetězy s erární karabinou. Pro zdolání těchto dvaceti cest potřebovala vítězná dvojice 2hod:16min. ( průměrný čas na jednu cestu 6,8 min )

V roce 2008 se lezlo 26 cest o celkové délce 328m. Téměř všechny cesty už měly nové štandy a upravené nástupové plácky pokryté kobercem nastavily vysoký standard do příštích let. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 2hod:10min. ( průměrný čas na jednu cestu 5 min )

V roce 2009 se lezlo 48 cest o celkové délce 622m. Kromě tří cest ( Šavle, Smyčkovaná, Mrcha ) měly všechny cesty osazeny řetězové štandy. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 3hod:36min. ( průměrný čas na jednu cestu 4,5 min )

V roce 2010 byla poprvé překonána bájná BigWallová hranice 1 Km. Lezlo se 80 cest o celkové délce 1010m. Závod se rozšířil také do oblasti Mordor na zcela odlišný materiál. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:42min. ( průměrný čas na jednu cestu 5 min )

V roce 2011 se lezlo jubilejních 100 cest o celkové délce 1220 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:8min. ( průměrný čas na jednu cestu 3,5 min ) Závodu se účastnilo 32 dvojic a 3 dvojice úspěšně vylezly všech 100 cest.


V roce 2012 se lezlo 104 cest o celkové délce 1364 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 6hod:4min. ( průměrný čas na jednu cestu 3,3 min ) Závodu se účastnilo 42 dvojic a 3 dvojice úspěšně vylezly všech 104 cest.


Minulý rok se lezlo 110 cest o celkové délce 1425 m. Vítězná dvojice zdolala tyto cesty za 7hod:47min. ( průměrný čas na jednu cestu 4:14 min ) Závodu se účastnilo 33 dvojic a pouze vítězové zdolali všech 110 cest.

Letos polezeme prakticky to stejné jako loni, jen s jednou „Kopřivovou“ změnou k těžšímu ;-)Pravidla resp. důležité informace a návod:

• Je zakázáno vše, co by jsme museli zakazovat následující ročník.
• Startovní listina je omezena maximálním počtem 45 závodních dvojic. (42+3 divoké karty)
• Dvojice která chce odstartovat přímo v 7:00 se musí předem registrovat na email david.adamsky@seznam.cz
Potřebujeme znát:
1) Název teamu
2) Lezec 1 - jméno-příjmení - email
3) Lezec 2 - jméno-příjmení - email
4) jestli některý z lezců spadá do zvýhodněné kategorie (do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida) Nově potřebujeme vědět pro tento případ také, zda chcete z konečného času ubrat 30 min, nebo přidat 15 min nad rámec běžného času .
• 24 hodin před zahájením závodu již elektronická předregistrace nebude možná.
• V předvečer závodu cca od 20:00 hod, bude v HISu probíhat briefing, na kterém budou definitivně upřesněny veškeré lezené cesty. Lezecká dvojice v případě, že bude již emailem registrována, může obdržet svůj závodní formulář.
• Na startu dvojice dostane formulář (mapu a seznam cest), ten může během závodu zkontrolovat kdokoliv, tzn. nesmí se nikam schovávat. Pořadatelské kolonky nevyplňujte! Kdo formulář po ukončení závodu neodevzdá, byl součástí HISmaratonu naposledy. - Formulář vypňujte viz. návod níže. Nesprávně zaškrtaný formulář bude penalizován -50 body.
• Je to týmová soutěž, proto maximálně ½ z celkového počtu cest (tzn. 55) tahá na prvním jeden a zbytek druhý lezec.
• Hodnotí se jak obtížnost cesty, tak styl jakým ji prvolezec zdolal (RP, AF, saské stavění) (v případě pádu prvolezce není nutné pro další pokus vyzbírávát expresky, PP bude uznáno jako RP ). Za RP přelez obdržíte 2 body, za AF 1 bod. Co je opraseno není vylezeno! OS=RP
• Sytém bodování obtížnosti jednotlivých cest je následující: Cesty s klasifikací od 4- po 6 ( 1-5 body ). Cesty s klasifikací od 6+ po 8 ( 7 – 12 bodů ).Tzn. o pořadí nerozhoduje pouze množství vylezených cest, ale nepatrně zohledněna je také jejich obtížnost.
• Ohodnocení lehkých cest v Mordoru je 12-13 bodů což tuto oblast zajisté velice zpopularizuje.
• K tomu, aby měly nějakou zápletku také dvojice které nevylezou všech 110 cest, slouží Harmonizační bonus. Bonus 1 bod získáte, když Lezec1 vytáhne 1 cestu a také Lezec2 vytáhne 1 cestu. Tzn. maximální hodnota Harmonizačního bonusu je 55 bodů, v případě, že každý z lezců vyleze na prvním 55 cest.
• Prvolezec musí cvakat minimálně každý druhý jistící bod, jinak nelze cestu uznat za vylezenou!
• Několik málo cest má křídou vyznačené hranice, tzn., chyty ani stupy za touto hranicí do cesty nepatří a cesta vylezená s jejich pomocí nebude uznána!
• Jistič jistí ze země, max. 3m od nástupové šipky. V případě porušení se nepovažuje cesta za vylezenou ani prvolezcem! ( toto pravidlo slouží k ochraně zdí a svahů + aby znemožnilo vytahování druholezce protiváhou prvolezce od štandu )
• Každou cestu přelézá s horním jištěním druholezec, ten musí cestou nahoru vybrat jištění a poté se dotknout štandu. Může lézt kudy chce, ale nesmí chytat lano ani expresky. Výjimku tvoří pouze případy, kdy v konkrétním místě sedí jako pytel brambor a jiná cesta vzhůru evidentně nevede. Tzn. chytat postupové jištění jen proto, aby se ušetřil čas, je proti myšlence závodu a tím pádem přísně zakázáno.V případě zneužití této výjimky, nebude cesta uznána za vylezenou. Při opakování hrozí diskvalifikace!
• V případě nejasností o to kdo nastupuje první, má přednost ten, kdo má již vylezených více cest. Není li to snadno rozeznatelné, tak ten, kdo je dříve navázán a jištěn jističem.
• Soutěžní dvojice si mohou u stanoviště rozhodčího vybrat dvě 30 minutové přestávky, které se nezapočítají do celkového času, zkrátit přestávku nelze.
• Každému závodníkovi, který spadá do jedné nebo vícero zmíněných kategorií, bude po závodu odečteno 30 min z celkového času, nebo má možnost lézt o 15 min déle nad rámec běžného času. ( kategorie: do 15 roků, nad 60 roků, ženy, nad 100kg hmotnosti, 100% invalida ).
• O vítězi rozhodne výsledné bodové hodnocení a v případě stejného výsledku nižší celkový čas.
• Pořadatel si vyhrazuje právo na změnu pravidel. Stížnosti bude řešit po obdržení správního poplatku (sud piva), nejspravedlivěji jak jen bude po jeho vypití schopen.
• Srdcem celého závodu je Cgrimův prográmek HISman, jenž nám nejen spočítá kdo jak skončil, ale také dodá všelijaké zajímané statistiky. Proto kolem PC stanoviště našlapujte po špičkách a rozhodně na stůl nepokládejte žádné nápoje.
• Start je možný v rozmezí 7:00 až 16:00 hod. Maratón bude ukončen v 17:30 hod. Následují vložené soutěže. Vyhlášení výsledků cca ve 20:00 hod. Dále pokračuje volná zábava až do druhého dne.
ÚČAST JE NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ !


Další info:

Pro závodníky a jejich doprovod umožněno bivakování na HIS louce od pátku do neděle. Nezapomeňte si vzít něco na zapisování. Startovné 200,- na dvojici. ( bude použito na pivo, kdyby něco náhodou zůstalo, přesuneme to na nákup jistících prostředků do HISu) ! V průběhu konání závodu je HIS a Mordor uzavřen pro veškeré nemaratonní lezení! Poleze se za každého počasí!12_hismaraton03.jpg
- - - - -