Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:9
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Obnova Orlickohorských krojů - report z akcí
Dája, Sobota 17 března 2018 - 22:37:19 // Komentáře:1


Přináším report ze tří akcí, které v letošním roce HOVRCH organizoval v rámci projektu „Obnova Orlickohorských krojů“. Tyto akce přinesly veliký pokrok nejen v primárním cíli. Zároveň rozšířily naše obzory, ukázaly další souvstažnosti a naznačily, že má naše činnost opravdu smysl. Veliký zájem mezi laickou veřejností v čechách i polsku nám udělal radost.

18krojakce43.jpg
První akcí byla lednová výstava v Deštném v Orlických horách, zahájená vernisáží.

Před akcí panovala drobná nervozita, jelikož se jednalo o úplně první akci tohoto typu. Po prvních minutách vernisáže však nervozita okamžitě opadla, především díky skvělému publiku.

Díky zapůjčeným velkoformátovým fotografiím zdejších dávno zaniklých tkalcoven, nám do budoucna byla vnuknuta myšlenka, zabývat se hlouběji také tímto oborem, jelikož to s výrobou a kvalitou našich krojů přímo souvisí.

Staré lyže, saně atd. krásně doplnili námi pro akci propůjčené exponáty. Toto truhlářské odvětví se samozřejmě snažíme také navrátit do 21. století.18krojakce1.jpg
Další akcí v polovině února byla beseda v Bačetíně. Velikou satisfakcí bylo zjištění, že události i 400 roků staré jsou stále na horách nezapomenuty a pečlivě se předávají z generace na generaci. Utvrdilo nás to v tom, že zvolený způsob zdobení našich klobouků byla správná volba. Je jisté, že o podobné besedy bude zájem i v dalších koutech našeho regionu. Prvensví které Bačetínu nikdo nevezme, bylo představení kompletně dokončeného mužského kroje, včetně bot a kabátu. Publikum bylo opět úžasné. Zajímavá informace, resp. obdržený dar v podobě malé publikace o 50 tkalcovnách na Zlatém potoku, zase posunula naši představu o životě předků. Zároveň nám to čím dál více otevírá oči, jak hluboce jsme byli v posledních 100 letech vykořeňováni z všemožných tradic a tradičních hodnot. Mnoho věcí a činností, které naši předci po staletí pracně tvořili, stále není doceněno. 
Další pro nás zlomovou akcí byla vernisáž s následnou výstavou v polském Muzeu Ziemi Kłodzkiej v Kłodzku. Připravené podmínky a prostory byly úchvatné. Věříme, že jsme sousedům nastínili možnou cestu k oživování také jejich tradic. Samozřejmě tamní situace je ještě o mnoho komplikovanější než u nás... Z přiložených fotografií je myslím patrná vysoká úroveň prezentace. Publikum bylo opět velice vstřícné i skrze jazykovou bariéru. Za tímto účelem jsme si totiž dovezli tlumočnici, která nám velice pomohla. Snad se nám podaří získat odkaz na reportáž co zde o nás natáčela polská televize.Z této návštevy nelze opomenout jednu z největších vzácností tohoto muzea. Jedná se o obraz zobrazující bitvu u Staré Jesenice, resp. Červené hory, která se odehrála 27. prosince roku 1428. Při této bitvě svaz sirotků porazil slezské oddíly vedené knížetem Janem Minsterberským.

Něco o bitvě zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Star%C3%A9_Jesenice


Zde něco o nás, východočeších: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sirot%C4%8D%C3%AD_svaz


18krojakce44.jpg


P.S.


S notnou dávkou nadhledu mě napadlo, že to byly doby, kdy se vlastně horolezckým zájezdům říkalo rejsy :-)Tak si říkám, že už asi dva roky řešíme vlajku a pořád nevíme jakou. Neinspirovat se u korouhve Sirotků, když vlastně jezdili na na zájezdy jako my a tedy jsou nepopíratelně našimi předchůdci? ;-)


18krojakce42.jpg


David

- - - - -