Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Dan v 06 pro : 09:24
Úžasný!

[novinky] Pískoviště 2021
Napsal Jura v 08 lis : 09:00
Naprostá pecka :) :) :) :)


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: webmaster@hovrch.
info

ICQ: 93133963 
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
LEDOPÁD - HIS info
provoz sportovišť

Prosím, kdyby jste někdo nalezl prstýnek v HISu, kontaktujte správce, děkuji !!! Provoz sportovišť probíhá za dodržování opatření dle nařízení vlády ČR !!!
Online
Hostí:12
Členů:0
Na této stránce:1
Členů: 1201, nejnovější: trubnikaaa
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Ledy 2020 - 2021
Lukáš P., Sobota 13 březen 2021 - 18:15:20 // Komentáře:0


 
Tařka po dvou letech opět "motyky na ledu"!!! Za dvě sezóny opět souhrn toho, kam jsme mohli seknout, zavrtat nebo si alespoň "šáhnout" na tu ledovou krásu...


 
 
 
 
Vlastně se mi už ani nechtělo o ničem psát. Už druhý rok je všechno vzhůru nohama: svět, můj život, já… tradice je ale tradice (ta moje), která ve mně s odstupem času opět uzrála v přesvědčení pisálkovi ambice v podobě dalšího, již několikátého ohlédnutí za poslední „ledomotykózní“ sezónou. Ta po té loňské, konečně stála za to! Tak tedy níže pár řádek a fotografií včetně tradičního tipu zahraniční destinace na zchlazení v těchto teplých letních dnech… a navíc, už jsem skoro nikdo nic nepíše, tak aspoň něco...

„Drytool“ v OH
 
Vše je o přípravě, ať už fyzické, tak i mentální, která jde ruku v ruce s tou fyzickou. Alespoň u mě. Ta stoupá přímou úměrou s rostoucí silou i vytrvalostí, mírou času stráveným v závěsu na piklech a počtu odlezených či lépe řečeno „odstátých“ metrech na lýtkách. Kdo vyvádíte ledovou stěnou cesty na ostrém konci lana, možná si vzpomenete na své první lezení v zimní sezóně. Při takovém třetím, čtvrtém či pátém ledovcovém šroubu máte krom nesmyslně brzo unavených rukou, také otřesně slabá lýtka, která vám hoří a hoří a... já to tak alespoň mám. Bohužel. Ve snaze předejít těmto stavům, navrtal jsem v loňském roce dvě drytoolingové cesty na místní skalce v rámci oné přípravy. Lehčí kolmici a převis. Každého to neuchvátí, led je led a určitě pro většinu z nás je onen falešný pocit bezpečí, když je hrot cepínu zaseknut hluboko v ledu větší devizou, než klimbající se lezec na špičkách hrotů s pocitem, že to může kdykoliv „ustřelit“. Promáčklina v mé helmě od kladiva cepínu při vyvádění kolmice „na prvním“ je toho i nesporným důkazem. Jak snadné je skončit s mačkami v mechu a s pozadím v kapradí! Mě to ale uchvátilo! Je to něco tak diametrálně odlišného od lezení čistě na ledu, hra s těžištěm vlastního těla, v jakém úhlu ještě vše drží balanc a kdy se už vše sesype jako domeček z karet! 

Přesnou lokalitu sem dávat nebudu, jen pár foto pro ukázku, co všechno je člověk ochoten udělat, aby se „nějak“ zabavil. Pokud by přeci jen někoho uchvátila „kvakóznost“ spojená s nesmyslností této bláznoviny, tak se ozvěte, nějak se domluvíme…   


ax_003.jpg
Mára - vysící, ...Kamča: Tohle? To jako fakt?

HIS 
 
Po loňském nezdaru, zdar! Ledovalo se o 106! Zamrzaly hadice a zase se rozmrazovaly, ledopády vznikaly a zase zanikaly a na potřetí se podařilo vytvořit podmínky pro cca 2 týdny lezení! Nakonec těch hodin lezení bylo asi i více, než těch přípravných a po předchozích mizerných letech myslím velká paráda pro všechny!   
 
Labský ledopád 
 
Loni nezamrzl, respektive ne natolik, aby správa KRNAPu lezení povolila. Letos se podařilo a jakožto první lezení na ledu v sezóně opět výživné spolu s niterným zážitkem lezení po místy ještě rozbředlým ledem. Letos už na běžkách, Mára na skialpech, ale asi jsme se oba shodli, že běžky jsou přeci jen na většinou mírně svažitou stezku BUĎ FIT přeci jen vhodnější (takže doporučuju). Velké zklamání a rozčarování byla samo sebou přeplněnost, kterou umocnila komercializace ze strany různých horoškol a placených kurzů v doprovodů prof. gaidů. Uniformovanost helem z půjčovny Hudy sportu lákajíc na jejich webech k ledovým hrátkám se nedala přehlédnout… to vše vyřadilo rezervační systém (na 16 lidí na den) z provozu vždy na dva týdny! Šanci tak měli jen v podstatě gambleři, kteří jsou zvyklí a vůbec schopni za několik vteřin obsadit náhodně uvolněné místo! Neobvyklý jev a dle diskuze pod rezervačním systémem parku i asi častý, byl plně obsazený termín, avšak ten den lezoucí třeba jen dvě dvojice, aniž by byla zrušena rezervace a tím dána šance ostatním! Škoda, že jsem se narodil do jiného světa, než je dnes…   


 
Des Modeles...

Zasloužená prasárna!

Jablonné nad Orlicí 
 
Letos to vše bylo až na třetí pokus, stejně jako u nás V HISu, ale i borcům z Jablonného se podařilo naledovat parádní zábavu! Centrální stěna Plotny v Jablonném nezklamala a celý den lezení, v řadě už třetí nebo čtvrtý, už nevím, mě „rozsekal“ na maděru, kterou jsem záhy odstonal. Od položených měkčích ledů až po pevnější glazury v téměř kolmé skále, sem tam převislo… prostě nádhera! Jedinou vadou na kráse byla už horší kvalita masy ledu v levé části, nemilosrdně decimovanou slunečními paprsky, tak jsme si užívali jen na rybu, ale i tak to bylo super! Hoši – děkujem!   

Láďa v akci...
Petrovice 
 
Sice už po sezóně, ale celkem zajímavé ledy jsem objevil hned u Petrovic u Police nad Metují, hned za kolejemi před vjezdem do tunelu vlevo. Přes spadající stěnky skal tu průsakem namrzají hned čtyři ledopády. K lezení zajímavý je hned ten první, výškou dosahující velikosti HISu. Ostatní jsou spíš více položené, ale na seznámení se s těmito radovánkami či na první zkoušku na prvním konci lana bych řekl naprosto ideální! Výhoda dostupnost, je to kousek od auta. 


Raróg 
 
Po hořké pachuti z přecpaného Labského ledopádu se zde ocitáme s Márou naprosto sami! A to celý den! Ledy tu byly letos opravdu „šmakózní“ a tak to bavilo víc než kde jinde! Dávám si i mixové cesty, nahoře už to vlastně ani jinak nejde, což je pro mě TOP! Taktéž vhodné pro začínající ledoborce, ale o tom už jsem psal v předchozích reportech. Třešnička na dortu pak mňamka s kávou ve vyhřátém staronovém kočáře Máry! Luxusní den! 


Böckstein u Bad Gastein – Rakousko 
 
Každý rok se snažím využít svojí práce a dostat se aspoň jednou na ledy do zahraničí. Letos to díky tomu blázinci nedopadlo, ale loni jsem to stihnul tak, tak, než se vše zavřelo… Oblast Bad Gasteinu v Rakousku je v podstatě ledolezecký ráj. Na toto údolí navazují další, stejně tak proledněná, např. Pitztal, o kterém už jsem také psal. Už od silnice vidíte zaledněné potoky, padající ledovými stěnami dolů do údolí. Najdete zde nedaleko i tolik ikonický ledový monument a vysněný cíl mnoha ledoborců, který dozajista dostojí svému jménu – Mordor. Sedm délek lezení na 315 m výšky s obtížností za WI5! 

Zdroj: https://www.gastein.com/blog/eisklettern-bad-gastein/
 
Letos bohužel parťáka nemám, tak v průvodci hledám ledy co nejblíže civilizaci. Velmi brzy zjišťuji, že přímo v městečku, v kterém jsem ubytovaný, se nachází hned několik oblastí označovaných jako „City Eis“, načež volím tu nejbližší s velkým parkovištěm hned nad ní, sektor Arbö

ax_024a.jpg

Hned po příjezdu zjistíte, že stojíte několik metrů nad několika ledopády různých výšek i délek! Od cca 15 m až po ty 30 m, záleží jen na aktuálních podmínkách. Ledy tu ale dosahují délky i 70 m a to přímo uprostřed města! K mému překvapení zjišťuji, že se jedná v podstatě o téměř identickou kopii HISu ve smyslu umělého zaledňování. Za všechno to ledové šílenství zde může jedna postavička v podobě místního borce a ledolezecké legendy jména Sepp Inhöger (je jasné, že ne jenom on), který zde má na svědomí většinu cest včetně těch mixových a který zde spolu s dalšími pořádá každoročně přímo uprostřed města závody v lezení na ledu URBAN ICE. Takový náš Picle Cup! Jak je tomu dnes, těžko říci… 

ax_030.jpg

ax_031.jpg
Obojí závod URBAN ICE v cetru města Bad Gastein
Zdroj: https://www.gastein.com/blog/eisklettern-bad-gastein/
 
ax_24.jpg
Topo sektoru Arbö z průvodce

Z parkoviště v pravém cípu procházím zelenou brankou jako bych šel k někomu na zahrádku, míjím cedulku „GRIVEL TEST SHOP“, která mi říká, že jdu nejspíš správně a postupně klesající pěšinkou přicházím k patě prvních ledopádů. 


Teplé počasí posledních pár dnů se na nich už dost podepsalo, ale centrální, celý nateklý cca 20 m dlouhý se pořád ještě dá. Opět mě mrzí absence parťáka, která mi dovolí trocha toho blbnutí jen na ledu. Lákavě vypadající mixové cesty bohužel neochutnám. Po posledním dunění ve vyšších partiích směru Rechtes Schild balím cajk, něco ještě nafotím a valím na tradiční odpolední wellness na hotel ještě dříve, než se tam navalí hosti ze sjezdovek. 
 
A propo, také jsem se „sklouznul“ a vzhledem ke komplexnosti využití střediska Bad Gastein, opět vřele doporučuju aj na ski!!! 

ax_032.jpg

ax_033.jpg

ax_040.jpg


 
 

Hore zdar a třebas zas za rok… i když… to se ještě vůbec uvidí…
 
Lukáš a spol.
 

- - - - -