Hlavní menu
· O nás
· Odkazy
· HAFFO
Nejbližší akce
Žádná akce v následujících 40 dních
Nejnovější komentáře
[novinky] GRAN SASSO 2022
Napsal Luki v 23 říj : 22:32
Krása!Hanka

[novinky] Neofiko HISmaratón
Napsal Dája v 22 zář : 09:09
Co je pro me Hismaraton? Mnoho let budovana znacka [ více ... ]

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Štěpuch v 06 úno : 21:00
Paráda, La Saume čirá nádhera !!!

[novinky] Letní dovoUheráci 2021
Napsal Tom v 23 led : 21:43
Bomba, super a navíc jste to dobře podrtili.

[novinky] ŽULA KAM SE PODÍVÁŠ
Napsal Tom v 23 led : 21:13
nádhera


Kontakt
HOVRCH, z.s.
Železova louka 68
549 01 Nové Město nad Metují
IČ: 04700881
číslo účtu: 2600928477/2010

Email: karborund@centrum.cz
Vítejte,
Uživatelské jméno:

Heslo:


Pamatuj si mě

[ ]
Podmínky pro ledolezení
Těšme se za rok ;-) -
____________________________
Online
Hostí:20
Členů:0
Na této stránce:6
Členů: 1197, nejnovější: Olda
Hledat Horolezecký oddíl Vrchoviny
Anketa

Kterého zvířete se cestou do skal bojíš nejvíc?


Klíště

Medvěd

Had

Policajt

Ochránce přírody

Turista ze sousedního státu

Úraz

Špetka teorie 1
Dája, Čtvrtek 11 dubna 2013 - 21:34:41 // Komentáře:4


K lezení je potřeba nejen správná technika, síla a nějaký ten morál, ale mnohdy se hodí i trošku teoretických znalostí. Pokusím se tedy příležitostně nějaké to téma zpracovat a třeba ho ještě v diskusi rozvedeme, či upřesníme. 










Převodní tabulka:

Jako první bod jsem si dovolil vypracovat HOVRCH převodní tabulku. Tabulek jsem viděl mnoho, ale vždy mě tam něco chybělo. Křížovými převody docházelo k nepřesnostem. Tyto nepřesnosti jsem se snažil odstranit tím, že jsem čerpal z opravdu velikého množství zdrojů, data jsem zprůměroval a vše nacpal do jedné tabulky. Většina klasifikací by tedy měla tak nějak sedět. Jediné opravdu těžké bylo zapracovat FR + US bouldrovou klasifikaci a samozřejmě mixovou, protože se různé tabulky opravdu hodně liší. V těchto případech jsem si dovolil použít svoji invenci. Přesto myslím, že výsledek je použitelný. Kdyby jste přesto měl někdo připomínky, nebo jste se setkali s jinou klasifikací, velice rád to zapracuji nebo upřesním.

Převodní HOVRCH tabulka










Horolezecké Styly:



V této kapitole jsem se pokusil vysvětlit lezecké styly, neb jsem šokován zjistil, že nekteří naši členové neznají např. Pytel nebo Prase. Tato hrubá neznalost se pak v praxi projevuje tím, že jsou schopni místo Prasete si do deníčku napsat AF :-O Ale hlavně, že znají Flash nebo Yoyo :-(



a) Běžně používané:

Free Solo    - Vylezeno bez použití lana a jistících prostředků. Sola se většinou nejprve zkoušejí s lanem. Aby to bylo opravdu pošušňání, tak se jejich obtížnost blíží nejlépe hladině lezcovi aktuální formy s lanem. Pozor, tento styl je mírně životu nebezpečný.

OS ( On Sight )    - O cestě nic nevím, přijdu, prohlédnu si ji a bez odsednutí nebo pádu vylezu včetně cvaknutí štandu. OS nejlépe vypovídá o lezcově aktuální formě a snad proto se jedná o obecně nejhodnotnější styl.  V současné době se čím dál častěji setkáváme se situacemi, když má například někdo jiný v cestě nacvakané expresky, nebo jsou označkovány chyty a stupy.  Všecky tyto okolnosti snižují hodnotu OS. Nicméně v případě, kdy nejde o záměrně připravovanou situaci, by se snad dalo přimhouřit oko a OS stále uznat. Především proto, že se jedná o podmínky, které nemohu ovlivnit. V případě, že by k sobě chtěl být jedinec skutečně přísný, pak by musel v případě označených chytů a stupů použít nejpíše Flash. V případě nacvakaných expresek se nabízí myšlenka na novotvar např. ve tvaru OS-PP.   Ovšem v případě, kdy si lezec před samotným výstupem např. cvakne postupové jištění ze země klackem, již by OS neměl být uznán.


Flash    - O cestě mám informace, nebo jsem už v ní viděl někoho lézt. Traduje se, že aby měli OS stejné cesty oba bratři Hubeři, byl jistič otočený směrem od skály tak, aby nic neokoukal. Flash je považován konzervativními lezci, za něco metrosexuálního, resp. novátorsky puntičkářského. Tradicionalisti tedy
píší rovnou RP v případech, kdy mají pocit, že si již OS nemohou uznat.

RP (Rotpunkt )    - V minulosti jsem již cestu zkoušel. Při přelezu musím cvakat (umisťovat) všecka jištění a samozřejmě neodsednout. V případě pádu, nebo odsedu  vše vybrat a znovu ze země začít. Tento styl vymyslel Kurt Albert. Červenými tečkami, jenž jsou do dnešní doby znatelné u nástupů ve Frankenjuře, označoval cesty, které se mu podařilo vylézt, bez tenkrát běžného odsedávání do kruhů.  Tímto svým stylem položil základ takzvanému „volnému lezení“.


PP (Pinkpoint)    - Stejné jako RP,  ale v cestě již mám instalováno postupové jištění ( např. expresky, smyčky, frendy ), do kterých pak při výstupu  cvakám své lano. V některých cestách, kde je instalováno stabilní jištění, je tento styl vzhledem k RP velice diskutabilní. Proto tento styl někteří horolezci v určitých případech nepoužívají a použijí RP.  


AF (Alles frei)     - V cestě jsem si během lezení odsednul do jistícího bodu, nebo jsem spadnul.  Výstup musí pokračovat z poslední lezecké pozice, do které se mohu vrátit pomocí jistících bodů a lana. Znamená to, že jsem všecky kroky v cestě dokázal udělat.


Pytel        - Výstup jsem nedokončil až do zvoleného cíle. Sundávání pytlů je jednou z nejtěžších disciplín zejména v klasických oblastech, kde bývají výstupy velice morálově náročné. Dát přednost Pytli před Oprasením,  znamená vyjádřit úctu jak autorovi cesty, tak samotné skále. No a nebo to taky naznačuje úplnou bezradnost v dané situaci :-)


Prase        - Cestu jsem oprasil, vždy když nedbám základní myšlenky volného lezení. Tzn. jistící body nebo materiál použiji k samotnému výstupu. Například chytnu expesku, nýt, nebo řetěz štandu dříve, než mám cvaknuto. Ovšem jsou situace, kdy má snad i tento styl své opodstatnění. Např.  když Goťák při reálné hrozbě podlahy, koukajíc na třetí nýt s expeskou, zastavil krev v žilách všem přihlížejícím. Situace vypadala opravdu děsivě, síla mu docházela a z místa nebylo návratu. Když v tom do hrobového ticha pronesl procházející Tranďák památnou větu. „Vole chytni tu expesku, přece se nezabiješ, ne?“  Načeš ji Goťák okamžitě chytnul se slovy „a jo“ a bylo po napětí ;-)


TR ( Toprope)    - Cestu jsem TR vylezl tehdá, když  jsem měl to štěstí, že mě tam už někdo natáhnul lano a teť má ještě trpělivost, se tahat také se mnou.


Solo    - Že jsem cestu vylezl Solo, nevylučuje dokonce ani jištění lanem, nebo technické lezení. Tento styl se využívá v Bigwallech




b)    Málo používané:

RK ( Rotkreis )    - Cestu jsem vylezl v kuse, jen lano bylo zapomenuté v místě, do kterého sem dolezl RP. Přičemž nezáleží ani na počtu pokusů ani na tom, zda jsem si zkusil následující kroky.

Yoyo    - Zní to bláznivě, ale jedná se o původní americký styl. Cestu jsem tímto stylem vylezl tak, že jsem ji samozřejmě vylezl v kuse. Ale předcházelo tomu. Lezu, lezu a najednou spadnu. Bez rozhlížení a především zkoušení či osahávání musím okamžitě na zem. Nestahuji lano a po odpočinku jdu do dalšího pokusu.


Hangdogging    - Stejné jako AF, jen se jedná o vyložené „probouldrování“ cesty, tzn. spojení těchto kroků, mě je hodně vzdálené.


Retkreuz    - Podobné jako TR, tzn. lezu na druhém , ale ani jednou jsem si v tom nesednul.


Team-Free    - Tímto stylem jsme s parťákem vylezli vícedélku, když jsme to dali stylem RP, ale střídali jsme se a druholezec se dopravoval pomocí technického lezení, např. Jumarů. Tento styl není považován za volné lezení.







Určitě budou existovat i jiné styly, tak jestli se s nimi setkáte, popište je a můžeme je sem přidat.  Dík tedy, za případnou spolupráci. Dája.












- - - - -